Полная версия
Jauna pieeja biznesam
Turklāt mūsdienu biznesa modeļi man ļauj ne vien vadīt uzņēmumu, bet arī tieši piedalīties produkta radīšanā. Kad iesāku biznesu, mani ļoti saistīja datorgrafika un bija īpaši interesanti veidot spēles. Kad uzņēmums paplašinājās, jau varēju atļauties algot dizainerus, kuri būtu atbildīgi par spēles māksliniecisko daļu. Jo vairāk komandā profesionāļu, jo, protams, labāk. Taču man allaž bijis interesanti spēļu dizainu veidot pašam.
Neesmu vienīgais, kas mēdz iesaistīties produktu veidošanā, pretēji praksei Eiropā – tā dara daudzi mūsdienu uzņēmumu vadītāji Amerikā. Pat pats Stīvs Džobss veidojis tādus produktus, kuri vispirms patika viņam pašam. Viņš pastāvīgi interesējās par pogām, šriftiem, krāsām. Varbūt tas skan egoistiski, bet visbiežāk visi vēlamies saņemt tikai pašas kvalitatīvākās preces. Tad kāpēc pašam tādas neradīt? Jo rūpīgāk un uzmanīgāk veidosiet produktu, jo lielāka ticamība, ka to novērtēs citi.
Piemēram, Sergejs Brins un Lerijs Peidžs par savas dibinātās “Google” kompānijas vadītāju iecēla Ēriku Šmidtu. Tieši viņš izveidoja tādu “Google”, kādu mēs to redzam pašlaik. Bet pats S. Brins un L. Peidžs darīja tieši to, ko prot vislabāk, – radīja jaunus produktus. “Facebook” izveidotājs Marks Cukerbergs par kompānijas vadītāju noalgoja Šerilu Sendbergu. Lai arī M. Cukerbergs ir kompānijas augstākais vadītājs, viens pats viņš nespētu gan sekmīgi palīdzēt radīt produktus, gan vadīt kompāniju.
Saprotams, ka, algojot labu menedžeri, vadītāju, uzņēmuma dibinātājam paliek vairāk laika kopā ar citiem darbiniekiem rūpēties par kompānijas izstrādātajiem produktiem vai pakalpojumiem. Varēsiet kopā ar radošo komandu domāt, piemēram, par mājaslapas dizainu.
Lai arī M. Cukerbergs ir kompānijas augstākais vadītājs, viens pats viņš nespētu gan sekmīgi palīdzēt radīt produktus, gan vadīt kompāniju.
Man pašam šķiet interesantas mūsdienīgās vadības puses. Allaž patīk komunicēt ar partneriem, īpaši lielākiem, kā “Microsoft” vai “Nokia”. Taču tāpat daudz laika pavadu kopā ar radošo komandu un palīdzu risināt ar produkciju saistītus jautājumus.
Turklāt uzņēmuma īpašniekam jābūt ieinteresētam, lai viņa darbiniekiem klātos pēc iespējas labāk. Ja darbinieki strādā labi, tas taču nozīmē, ka no tā iegūst gan viss uzņēmums, gan tā īpašnieks. Un, ja vadītājs var ar savām zināšanām pievienoties radošās komandas darbam, tas nesīs augļus visiem.
Bieži aizdomājos par to, ka direktors nav pats svarīgākais cilvēks kompānijā. Paši svarīgākie ir tie, kas rada produktu.
Mūsdienu korporācijas ļoti ciena savus darbiniekus un novērtē viņu īpašo ieguldījumu, radot preces vai pakalpojumus. Vadītāji ir ieinteresēti godināt labu darbinieku un paaugstināt viņu amatā, palielināt darba algu. Tad jaunā biznesa veida kompānijās darbinieki vienmēr ir motivēti veikt savu darbu ļoti kvalitatīvi, jo zina, ka tiks novērtēti. Tāds darba modelis ļoti atšķiras no Rietumeiropas uzņēmēju pieņemtā, kuri nereti no darbinieka prasa maksimālas pūles, bet par to maksā pēc iespējas mazāku algu.
Mūsdienu korporācijas ļoti ciena savus darbiniekus un novērtē viņu īpašo ieguldījumu, radot preces vai pakalpojumus.
Strādāt cita labā var būt grūti
Taču ne vienmēr iet kā pa sviestu un ne visi darbinieki ir apmierināti, pat strādādami tā saucamo sapņu kompāniju iestādēs. Iemesls ir acīmredzams: ja esat algots darbinieks, jūs vienmēr strādāsiet nevis pie savas, bet pie kāda cita vīzijas radīšanas. Viens mūsu kompānijas darbinieks, kurš pirms tam strādājis “Apple”, nolēma aiziet no šīs kompānijas, jo viņam vienkārši bija grūti piekrist S. Džobsa piedāvātajiem risinājumiem.
Lai gan jau minēju, ka algoti darbinieki mazāk riskē un viņiem ir daudz mazāka atbildība nekā uzņēmuma īpašniekam, tomēr, ja esat algots darbinieks, reti varēsiet darīt to, kas jums patīk. Pat tādu lielu kompāniju kā “Apple”, “Nokia” vai “Microsoft” darbinieki atzīstas, ka ne vienmēr var veidot to, ko paši gribētu. Un, ja cilvēks uz darbu sāk iet vien tāpēc, lai nopelnītu naudu, darbā pavadītās stundas būs veltīgas. Ilgākā laikā tāda rutīna apnīk ikvienam.
Protams, strādājot kompānijā ar labu slavu, var uzskaitīt daudz priekšrocību. Darbavieta kompānijā jums tiešām garantēs diezgan nodrošinātu nākotni, varēsiet dzīvot gana mierīgi. Veidojot savu biznesu, jāpiedzīvo daudz sarežģītu situāciju, pašā kompānijas rašanās sākumā nāksies pārciest daudz stresa. Lai arī cik daudz darba ieguldītu, varbūt pat vairākus gadus pēc kārtas dienu un nakti, realitāte var izrādīties nežēlīga – nepaveicās.
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «ЛитРес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.
Примечания
1
Startup – latviski to var tulkot kā uzņēmums attīstības stadijā, jaunuzņēmums. (Tulk. piezīme)