Полная версия
Кондиционна подготовка в Иайдо. Будо и спорт
Кондиционна подготовка в Иайдо
Будо и спорт
Леонид Караваев
Translator Лариса Данева
© Леонид Караваев, 2023
© Лариса Данева, translation, 2023
ISBN 978-5-0060-9621-9
Created with Ridero smart publishing system
Представеният на вниманието на читателя труд е вариант на разработване на система за кондиционна подготовка за Иайдо (като вид физическа активност/спорт), изградена на основата на методиката JK Fit Motion с автор професор Юлиан Карабиберов. Методиката осигурява теоретичната основа и практическия подход (може да се каже – технологията) за изграждане на система за кондиционна подготовка за всеки спорт.
Поставих си за задача да разработя ефективна система за кондиционна подготовка за Иайдо, оформена като методическо ръководство, без обемно цитиране на други източници.
Докато работих по нея, я представих три пъти на Професора за обратна връзка, съвети и критики, които след това приложих към труда, който съответно е направен под ръководството на самия автор на методиката, с неговите забележки и допълнения.
© Леонид Караваев, автор, 2023
© Алена Караваева, редактор, 2023
© Лариса Данева, превод от руски език, 2023
Рецензент: проф. д-р Юлиан Карабиберов
Кондиционна подготовка: защо?
Нека определим какво наричаме кондиционна подготовка: това е развитието и поддържането на кондиция, т.е. определено ниво и състояние на физическа подготовка, съответстващи на изискванията на даден вид физическа активност/спорт.
За различните видове спорт, за различните видове физическа активност се изисква различна кондиция => различна кондиционна подготовка. За спринтьорите, тежкоатлетите, маратонците, стрелците, танцьорите… и за Иайдоистите също.
Основните задачи на кондиционната подготовка са: предотвратяване на травми и помощ за подобряване на спортните постижения.
Друга задача – хармонизация на физическото развитие. При всеки вид физическа активност в най-голяма степен се развиват тези зони на тялото (т.е. отнасящите се към тях мускули, фасции, нерви, стави и др.), които се използват по-активно. При това по специфичен за съответния вид спорт начин; например мускулите в предната част на бедрото позволяват на силовия атлет да вдига голяма тежест от клек, а на баскетболиста – да скача високо.
В това отношение, за разлика от техническата подготовка, присъща за даден спорт, при кондиционната подготовка се обръща внимание както на малко използваните зони на тялото, така и на промяната на видовете работа в «основните» зони.
Трета важна задача: осигуряване на спортно дълголетие. За различните видове физическа активност възрастта налага различни ограничения. Иайдо предвижда практикуване в продължение на дълъг период от живота (включително участие в лагери, сертифициране и състезания). Тренировките, на практика, до старост са традиционна част от «Иайдо-живота».
Общоизвестно е, че за успешно участие в състезания, полагане на изпити и най-важното! – изпитване на удовлетворение и радост от тренировките и ръста на майсторството са необходими достатъчно и редовни тренировки, усвоявайки голямо разнообразие от техники и прийоми. Необходима ни е добра кондиция, за да имаме възможността да тренираме в продължение на дълъг период от живота си.
Да обобщим:
Първостепенна цел на кондиционната подготовка в Иайдо: изграждане на психомоторни навици, които да съответстват на техниката Иайдо и да осигурят успешна състезателна и сертифиционна активност.
Втората, не по-малко важна цел: осигуряване на кондиция за текущите тренировки. Именно тук се извършва по-голямата част от работата, тук се натоварва опорно-двигателният апарат. Кондицията трябва да дава възможност за пълноценна тренировка и да предотвратява травми.
Именно за това е предназначена Системата за Кондиционна Подготовка (наричана по-долу СКП).
Анализ на Иайдо от гледна точка на кондиционната подготовка
Първата стъпка при разработването на СКП е да се анализира видът спорт и спортистите, за които тя се подготвя: какво се случва по време на тренировка, по време на състезания, с какви задачи се сблъскват спортистите, типът натоварвания, основните мускулни групи, често срещаните видове травми и т.н.
Двигателен арсенал и специфика на работата на мускулите
Иайдо като форма на физическа активност се отличава с голямо разнообразие от движения. В т.ч. както високодинамични движения, така и много статични положения; както достатъчно прости, така и сложно координирани. Тренировките по Иайдо изискват концентрация за продължително време и голямо внимание към детайлите, има много монотонност и «шлифоване» на движенията. Разбира се, най-съществената особеност е използването на японски меч – Катана. Всъщност всички движения в Иайдо са подчинени на ефективното управление на Катана.
Без да навлизаме в подробности, нека отбележим, че при основните движения в Иайдо най-много усилия се полагат от разгъващите мускули на крайниците (краката и ръцете), мускулите, които осигуряват захвата на ръкохватката на меча (сгъвачите на пръстите), мускулите, участващи в повдигането и отпускането на ръцете. В зависимост от движението те ще играят ролята на агонистични мускули. Съответно сгъвачите на пръстите на крайниците, разгъвачите на пръстите и т.н. ще играят ролята на мускули антагонисти.
За да се изпълни качествено дадено движение, трябва да се развият мускулите агонисти, които осигуряват основното усилие (което дава сила и бързина).
Ролята на мускулите антагонисти: компенсатори и ограничители на движението; без тяхната работа няма да бъде възможно спирането на движенията в точния момент и в точното място, което е много важно в Иайдо. В кинезитерапията дори съществуват специални таблици за съотношението между силата на агонистичните/антагонистичните мускули по зони на тялото.
В допълнение към това трябва да вземем под внимание и факта, че зад всички движения стои нервната система (централна и периферна). Понякога, в случай на недостатъчно развитие на мускулите антагонисти, нервната система не позволява на мускулите агонисти да работят с пълния си потенциал.
Работят и мускулите, които поддържат ставата при движение под подходящ ъгъл и я предпазват от изместване настрани. Например за разгъване на коляното след клек, освен основните мускули – мускулите разгъвачи на коляното и техните антагонисти (мускулите сгъвачи) ще работят и мускулите, които не позволяват на коляното да се огъне наляво или надясно.
Активно работят и мускулите, осигуряващи правилната стойка на тялото.
NB! – В учебниците по анатомия на понятието мускули-стабилизатори не се акцентира особено. Основната класификация на скелетните мускули включва сгъвачи и разгъвачи, абдукторни и аддукторни, ротаторни (пронатори и супинатори). И много от тях работят като стабилизатори. Понятието «стабилизатори» е общо взето функционално.
Добър пример за разбиране на работата на мускулите стабилизатори е стоенето на едно място. Без амплитудни движения, без разгъване на бедрото или коляното. Но по някаква причина краката се изморяват, а след това започва болка в долната част на гърба… По-голямата част от усилията за поддържане на стоенето се поемат от мускулите на горната част на подбедрицата и мускулите на долната част на гърба. Те са тези, които буквално се сковават от статичното натоварване.
Ако разгледаме ниската дълга стойка (Камае), ще открием още много мускули стабилизатори.
Най-важните мускули обаче са тези около общия център на тежестта (ОЦТ): мускулите на тазовото дъно, долната част на гърба, лумбалната област – коремни мускули, а след това мускулите на бедрата.
Местоположението на ОЦТ съвпада с Танден, важността на който традиционно се подчертава във всички Будо.
Най-мощните мускули в тялото са около ОЦТ. Най-големият брой нервни възли, свързани със скелетната мускулатура, се намира край ОЦТ. Прецизните и стабилни движения – от ОЦТ. И така нататък. Това е анатомично и физиологично потвърденият център на тялото (включително и енергийният).
По същество важността на работата с ОЦТ е отбелязана от достатъчно отдавна и от напредналите спортни инструктори. По-специално в системата JK Fit Motion. В нея също така се подчертава (както и в Будо!): всички движения и упражнения започват с генериране на усилия в тази област.
Да обобщим: При планирането на СКП трябва да се вземе предвид работата както на мускулите агонисти, така и на мускулите антагонисти и да се обърне внимание на мускулите стабилизатори. Особено внимание – на упражненията, които развиват мускулите и нервните окончания в областта на ОЦТ и работата с ОЦТ.
Травми и заболявания при Иайдо
Всеки вид спорт има собствен набор от основни травми и заболявания, с които се сблъскват спортистите. Характерните травми са най-ясната индикация за проблеми, които трябва да бъдат предотвратени. Както се казва, «дето е тънко, там се къса».
Основни здравословни проблеми при Иайдо:
– Латерален епикондилит («тенис лакът»)
– Възпаления на коленните стави
– Поясно-кръстен радикулит
– Възпаления на раменните стави
– Разтягане на сухожилията на предмишниците и глезените
– Порязвания на кожата на ръцете.
Останалите са значително по-рядко срещани.
С изключение на последната категория (порязвания) всички тези травми и патологии се дължат главно на недостатъчната сила и еластичност на скелетната мускулатура и фасциите. Най-вече – мускулите антагонисти на крайниците. А също така – мускулите стабилизатори. За да се предотвратят травми и патологии, всички тези мускули трябва да имат достатъчна сила по време на каквото и да е движение.
Добър пример за важността на развитието на мускулите антагонисти за превенция на травми може да се види в движението Омори-чибури. Самото движение е амплитудно, широко и не включва голямо усилие. Работата се извършва основно с помощта на мускулите разгъвачи на лакътя. Антагонистите – сгъвачите на лакътя – работят като стабилизатори; ако те не са достатъчно развити (бицепсът – на първо място), вероятността от поява на «тенис лакът» е голяма: движението става нестабилно и тялото предизвиква защитна реакция.
Да обобщим: при планирането на СКП трябва да се обърне внимание на работата за постигане на хармонично укрепване на мускулите, а именно: специално внимание на бицепса на рамото и мускулите сгъвачи на коляното; мускулите на гърба, поддържащи правилната стойка.
Порязванията са особен вид явление. В напредналите етапи в Иайдо много хора често или постоянно използват остри мечове; при изпитите за 6-ти Дан и нагоре те трябва да се използват просто по силата на действащите правила. Когато се работи с дълго и остро острие е трудно да се избегнат случайни порязвания; тяхното наличие е дори логично. Как може да помогне СКП за предотвратяването им? Мисля, че може. Порязванията са причинени от неловки движения и загуба на концентрация.
Ако мускулите са достатъчно силни, ще се намалят неловките и неконтролируеми движения в ставите при различни движения. А общата издръжливост и тренингът ще намалят умората и ще позволят да се запази концентрацията за по-дълго време.
Да обобщим: СКП – чрез подобряване на издръжливостта и поддържане на концентрацията на фона на умората – ще спомогне за предотвратяването и на такива травми.
Кардио натоварване при Иайдо
Проведено е следното проучване, за да се установи какво е натоварването на кардио-системата при Иайдо:
По време на тренировките спортистите носеха гръден пулсомер «POLAR H10+». Бяха извършени общо над 100 измервания. Спортистите бяха от различен пол и възраст, с различно тегло и ръст, с различен опит и ниво на подготовка. Тренировките също се различаваха по своята структура и натоварване, като се провеждаха по различно време на годината и при различни температури в залата.
Получи се следният среден резултат:
(класификацията на зоните за обучение се базира на методиката POLAR)
Разход на енергия: около 470 кКал на час, 5,68 кКал на 1 кг на час.
Обемът и интензивността винаги са в обратнопропорционална зависимост. Работата с различни нива на интензивност дава различен принос за развитието.
2-ра и 1-ва зони – осигуряват възстановяване след натоварване.
3-тата (в нашия случай, втората по обем), дава стабилна, добра адаптация към продължително натоварване; тя е много важна за изпълнението на достатъчно по обем тренировъчна дейност.
Работата в 4-та и 5-та тренировъчни зони е високоинтензивната работа, не заема много време. Традиционно обаче, тя допринася изключително много за цялостното развитие.
По време на тренировките технически-сложната/трудната част от движенията (както и усиленото доразвиване на основните движения, Кихона) «попадат» в 3-то и 4-то ниво на интензивност (в някои случаи до 5-то). Те са физически по-тежки, натоварват както кардио-системата, така и мускулите-сухожилията-връзките. Това са частите от тренировката, при които има най-висок риск от травми. В същото време те са най-важните фактори, които допринасят за т. нар. специална издръжливост: способността да се изпълняват техниките качествено, да се запази ловкостта и координацията въпреки умората.
Не сме провеждали проучвания по време на състезания и изпити. Всъщност това би било доста трудно (ако не и невъзможно) да се организира. Въпреки това, въз основа на допитвания и наблюдения, можем основателно да предположим, че по време на такива мероприятия се наблюдава доста висока ЧСР. И то не толкова поради физическо натоварване, колкото поради вълнение и стрес. Известно е, че стресовите натоварвания се понасят много по-лесно от физически тренираните хора: техният организъм понася по-лесно вълненията, включително и защото: а). има адаптация към висока ЧСР б). има устойчивост към нарушенията на хомеостазата.
Специалната издръжливост за състезания и изпити по Иайдо е от съществено значение. Тя включва способността да се противодейства на натрупаната умора и стрес, които създават дискомфорт и намаляват качеството на демонстрациите (по време на състезания и изпити). Този вид умора се отразява неблагоприятно върху концентрацията, координацията и точността, които са нашият фактор номер едно за успех..
Конец ознакомительного фрагмента.
Текст предоставлен ООО «Литрес».
Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на Литрес.
Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.