bannerbanner
Slimnīca čusku kalna
Slimnīca čusku kalna

Полная версия

Slimnīca čusku kalna

Настройки чтения
Размер шрифта
Высота строк
Поля
На страницу:
4 из 4

Nespēdams pretoties, Lenss veica diagnostikas burvestību. Tā ir patiesība. Patēriņš grauž plaušu paliekas. Vēl kāds laiks, un trīs bērni paliks bāreņi.

Viņš ilgi nevilcinājās.

– Tu jūties slikti?

Viņš apskāva noliecošo sievieti aiz pleciem, no viņa plaukstām paklausīgi lija burvība, iznīcinot infekciju, aizlāpot caurumus plaušās. Tīri to izdarīt nevarēs – laika ir maz, bet vismaz slimība pāries.

Sieviete klepoja vēl stiprāk, noliecās, un, kad viņa iztaisnojās, viņas seja liesmoja dusmās.

– Ko tu atļaujies!

Viņa vaigs dega, Lenss atkāpās – vājā izskata sievietes roka izrādījās smaga.

– Vai jūs domājat, ka nav neviena, kas aizlūgtu par atraitni, nav neviena, kas aizietu ar ķepu?!

«Es lūdzu piedošanu,» viņš īsi paklanījās.

Viņš pagriezās un devās mājās, kamēr lāsti turpināja lidot viņam aiz muguras.

*** 13 ***

Lensa disertācijas darbs ir apstājies. Palagi krāja putekļus uz galda malas, kas bija izgatavota no svaigi ēvelētiem dēļiem. Galds bija mūsu pirmais lielākais pirkums; tas smaržoja pēc koka un sveķiem. Lorija pieradusi izvilkt un ēst dzintara pilienus. Šī ir mana meita, kas kādreiz bija izvēlīga ēdāja. Dažu nedēļu laikā, ko pavadījām pilsētā, viņa kļuva miecēta un stiprāka. Un Nerīnas kundze pat zaudēja svaru. Protams, ar mūsu nervozitāti jūs nestāvēsit uz vietas.

– Beidzot! – miesassargs priecājās. – Darbs svaigā gaisā ir vislabākā diēta!

Lenss arī ļoti centās atrast, ko darīt. Taču iedzīvotāji, kaut arī to neizrādīja, juta, ka viņš viņiem ir svešs. Nav sakritības. Bet meistars Grīns lamāja Lensu kā zēnu.

«Izrādās, ka viņa parādīšanās Čūsku kalnā, visticamāk, bija nelaimes gadījums,» es teicu. «Pretējā gadījumā viņš būtu uzdevies par jūsu labāko draugu, lai novērstu uzmanību.»

– Ja vien tas, protams, nav grūts triks. Esiet sašutis, lai es viņu neturētu aizdomās! Lenss pasmaidīja.

Dažas dienas vēlāk vīrs atzina, ka ir izārstējis atraitnes Abotas progresējušo tuberkulozi. Lenss par to izskatījās vainīgs. Un viss tāpēc, ka nedēļās, ko pavadījām jaunajā vietā, es vairākkārt sāku runāt par to, ka mēs ļoti labi varētu sniegt dziedināšanas palīdzību saviem kaimiņiem. Nekad nevar zināt, kas var notikt. Aizvakar puika Kirkovs nogrieza savus šķībi matus. Labi, ka nebija pārāk slikti un asiņošana tika ātri apturēta. Tēvam steidzami vajadzēja iejūgt ratus un aizvest dēlu uz Vysokiye Sokolki. Un tas ir pusi dienas brauciens turp un pusi dienas atpakaļ, kamēr mēs varētu uzšūt un sadziedēt brūci stundas laikā.

«Lance, nevienam nebūs aizdomas, ka mēs esam lorda kanclera radinieki,» es viņu pārliecināju. – Par dziedniekiem kļūst cilvēki no dažādām iedzīvotāju grupām. Cik garš ceļš ejams – es, piemēram.

Mēs parasti šīs sarunas čukstējām pirms gulētiešanas, saspiedāmies viens otra rokās uz cietās gultas.

– Pārāk bīstami. Pavisam drīz visas tuvējās pilsētas uzzinās, ka Čūsku kalnā ir apmetušies dziedinošie dzīvesbiedri. Baumas sasniegs galvaspilsētu. Vai jūs domājat, ka būtu grūti apvienot divus un divus un saprast, kas mēs esam?

– Kad viņi tur ieradīsies? – Es biju spītīgs. – Un šiem cilvēkiem… inteliģentiem… tūlīt vajadzīga mūsu palīdzība!

– Nē, Greis! – Lenss asi atbildēja.

Vīrs piecēlās sēdus gultā un skatījās ārā pa logu. Viņa mugura kļuva pārāk taisna, it kā Lenss grasītos stāties pretī pretiniekiem Padomē. Bet viņi šeit nebija, tas biju tikai es. Un Lenss to saprata pēc mirkļa, nolaida galvu.

«Ja man ir jāizvēlas starp palīdzību iedzīvotājiem vai mūsu meitas drošību, es izvēlos Loriju,» viņš klusi sacīja.

Mans mīļākais. Varēju iedomāties, kāda vētra tagad plosījās viņa sirdī. Viņa piecēlās uz elkoņa un novilka ar plaukstu gar viņa muguru starp viņa lāpstiņām.

«Nāc pie manis,» es samiernieciski teicu. «Es apsolu saglabāt mūsu noslēpumu.»

Un tad Niks saslima. Lorija man par to stāstīja, kad nāca skriet pusdienās. Kurš gan šajā drūmajā meitenē ar saulē izbalinātiem matiem atpazītu mazo Datonu ģimenes mantinieci! Jā, es tik tikko viņu atpazinu!

Glorija apsēdās uz krēsla, kas viņai bija pārāk augsts, un, šūpodama kājas, sāka stāstīt, cik daudz interesanta ar viņu šorīt noticis. Kaķēni jau atver acis, un Taimeriem ir dusmīgs gailis. Tikai suns, nevis gailis!

– Mammu, vai tur ir sarggaiļi? – viņa jautāja. – Vai gaiļiem ir zobi? Kā ar vistām?

Es nejauši atbildēju, īpaši neklausoties savas meitas jautrajā čivināšanā, maisot sautējumu, kas bija gandrīz gatavs.

– Ak, tante Tavi! Kur tu biji? Vai tu arī gāji pastaigāties?

Nerīnas kundze iegāja aiz starpsienas, kas atdala virtuvi no istabas, un smagi apsēdās uz ķebļa.

– Uhh! Jā, putns staigāja! Man ir bijis tik jautri!

Es pasmaidīju un izvilku bļodas – Lensas vecākiem vajadzēja redzēt, no kādiem ēdieniem ēd viņu mazmeita! – ielēja kādu sautējumu miesassargam un Lorijai. Mēs ar Lensu pusdienosim vēlāk. Vīrs devās uz mātes Kārteres krogu: šodien viņi solīja atnest jaunāko galvaspilsētas izdevuma numuru.

– Un Niks saslima! – Lorija nepiespiesti teica ar pilnu muti.

– Vai tu esi slims? – jautāju vēlreiz un uzreiz pieķēru sevi: – Vispirms košļāt!

– Protams, mums bija kautiņš, jo viņš ir muļķis…

– Glorija! Lai es nekad vairs nedzirdētu šo vārdu no jums!

Domāju, ka manas sievasmātes sagaidīs daudz brīnišķīgu pārsteigumu, kad atgriezīsimies!

– Labi, mammu. Lai arī mums bija kautiņš, man viņu joprojām ir žēl.

Lorija patiešām sašķobījās ar Niku, ar kuru viņa jau no pirmās dienas bija nešķirama. Vakar vakarā viņa atnāca mājās un, asarās aizrijoties, pastāstīja, ka Niks viņu ir aizvainojis.

Lenss uzreiz atradās blakus Glorijai un notupās.

– Kā tu aizvainoji? – viņš jautāja, paņēmis viņas mazās plaukstas savās.

– Mani nosauca par fi-ifu! – Lorija šņukstēja. – Fifoj!

– Un ko tas, jūsuprāt, nozīmē? – vīrs pasmaidīja: Redzēju, ka viņa sirds atvieglota.

– Kaut kas pretīgs! – meita neatlaidās. – Visi ķiķināja!

Mēs turpinājām iztaujāt Gloriju un drīz nezinājām, smieties vai raudāt. Mūsu meita neko sliktu negribēja, uzvedās kā pieradusi. Ciema iedzīvotāji, kur Ērls Datons dažreiz atveda savu mazmeitu, bija gatavi izpildīt katru mazās Monnas vēlmi. Kāpēc tagad nejaukie zēni atsakās dabūt viņai ābolus no augstiem zariem, spēlē bumbu, cik viņa vēlas, un nevēdina viņu ar dadzis, ja viņa ir nogurusi? Turklāt Niks to darīja regulāri, lai gan dažreiz viņš teica: «Tu esi izlutināts, mazais!» – un tad pēkšņi viņš nomurmināja: «Nu, jūs esat FIFA! Kaut es varētu tevi pērt, bet nav neviena! Man likās, ka tu esi normāla! Un tas tu esi!» Un viņš iespļāva caur zobu spraugu ceļa putekļos. Kāpēc – nav skaidrs! Lorija vienkārši gribēja iemācīt viņam lasīt. Es pat biju pārsteigts, ka Niks, tik liels puisis, nemaz nezināja viņa vēstules. Varbūt viņš sita pa galvu, kad bija mazs?

– Tā viņa teica? – Lensa uzacis pacēlās uz augšu, viņa acīs dejoja smaids. «Lori, mazulīt, es domāju, ka viņš bija ļoti sarūgtināts, to dzirdot.»

Mēs ar vīru, protams, sapratām, ka to teica dziednieku meita Glorija, noklausoties mūsu profesionālās sarunas. Taču Niks apvainojās un vairs nevēlējās komunicēt ar FIFA, kura pārāk augstu paceļ degunu.

Un tagad Lorija atnesa ziņu, ka gudrais un visumā laipnais zēns ir slims. Es sāku berzēt galdu, sakodusi lūpas. Visticamāk, viss ir kārtībā: esat pārpircis vai ēdis pārāk daudz ogu. Bieža bērnības kaite.

– Vai tu zini, kas noticis? – Es nevarēju pretoties.

Lorija paraustīja plecus.

«Viņa vectēvs ieradās mistera Rucena veikalā, lai nopirktu drudža ārstēšanai paredzētās ārstniecības augu tabletes, un mēs ar Vikiju iegājām iedzert ūdeni.

Es pazīstu šīs ledenes – vienīgā labā lieta, ko tās dara, ir tā, ka tās smaržo pēc piparmētras, taču tās nemazina siltumu.

«Viņš teica Rucena kungam, ka Niks jūtas ļoti slikti. Skrāpējums uz kakla, kur lapsa viņu sakoda, kļuva sarkana un izšķērdēta…

– Iekaisusi.

– Jā. Niks neēd, nedzer, kliedz no gaismas un vispār nerunā. Viņa vectēvs ir ļoti skumjš. Gandrīz raud. Viņš izņēma no maka monētas, un viņa rokas trīcēja. Visas monētas izkaisītas pa grīdu, tāpēc mēs ar Vikiju tās savācām un palīdzējām. Esmu pabeidzis?

«Labi darīts,» es mehāniski atbildēju, sastingusi vietā kā statuja.

Es varētu kļūdīties un no visa spēka cerēju, ka esmu, taču viss, ko dzirdēju, izklausījās pārāk līdzīgi trakumsērgas simptomiem. Turklāt Lorija stāstīja, ka Niku saskrāpējusi mežonīga lapsa, un viņi bieži kļūst par slimības pārnēsātājiem.

Žēl, ka vecais Niks neklausīja Lensu! Bez vakcīnas trakumsērga pārvēršas par nāvējošu slimību! Ir tikai viens veids, kā glābt zēnu – dziedināšanas maģija. Turklāt tas ir jāievada novājinātā ķermenī noteiktās devās dienā un naktī. Niks būs jāved uz mūsu mājām. Bet tad pilsētiņas iedzīvotāji pavisam drīz sapratīs, kas ir Mon pāris…

*** 14 ***

Meita aizbēga uz ielas, un Nerīnas kundze sekoja. Nomazgāju traukus, izkārtoju šūšanu, bet stāvēju sastingusi ar adatu rokās. Bija nepanesami domāt, ka pavisam netālu mirst mazs zēns un ka man, dziedniecei, bija jāsēž un jāgaida, kad viņš nomirs.

Bija tik viegli apsolīt Lensam neiejaukties, līdz pienāk nepatikšanas, ka tikai es varēju palīdzēt.

«Es tikai paskatīšos,» es nolēmu. – Es remdēšu sāpes. Varbūt tā nav trakumsērga…»

Vecā Nika drava atradās Čūsku kalna nomalē, aiz tās bija tikai pļava un pie apvāršņa tumšoja kalni. Aiz bezjēdzīgās būdas bija bišu stropu rindas. Pats saimnieks bijis biškopis, uzvilcis galvā moskītu tīklu un rokās ādas dūraiņus. Es piesteidzos pie viņa.

– Labdien, mana meita teica, ka tavs mazdēls ir slims. kā viņš jūtas?

Vecais vīrs uzmeta skatienu man ar sarauktu pieri, satraucoties ar ziņkāri.

– Paldies, mīļā. Pagaidām viņam tas ir slikti. Bet drīz kļūs labāk. Tagad es viņam atnesīšu svaigu medu, iedošu kaut ko padzerties, un viņš jutīsies labāk. Medus – tas palīdzēs pret jebkuru infekciju!

Ja tikai tas būtu tik vienkārši!

– Vai es varu viņu apciemot?

Vecā Nika sejā pazibēja dusmas. Viņš domāja, es, tāpat kā vietējie tenkas, kas visur bāž degunu, gribu būt pirmais, kas izplata tenkas.

«Nevajag, Mon kundze,» viņš atturīgi sacīja. – Viņš drīz kļūs labāks, jūs to apbrīnosit! Sveika tava meita un neļauj viņai saslimt!

Viņš teica, kā viņš viņu saskrāpēja. Tas liek domāt, ka man pašam neatliks laika skatītājiem, ja kaut kas notiks ar Loriju. Ja vien viņš zinātu, ko es nesen piedzīvoju.

Es atvēru muti. Aizvēra to. Jūs nevarat pārliecināt tādus cilvēkus kā vecais Niks. Lai arī kā Lenss centās, viņam tas neizdevās.

– Ir pienācis laiks tev, mīļā. Jo manas bites ir ļoti dusmīgas! Neatkarīgi no tā, cik daudz viņi kož.

– Vai medus jau nogatavojies? – pagriezu sarunu par citu tēmu, saprotot, ka labas vienošanās nebūs.

– Tas ir nogatavojies, nogatavojies… Ir pienācis laiks vākt. «Niks nepārprotami vēlējās pēc iespējas ātrāk no manis atbrīvoties.» – Tiekamies līdz vakaram.

Lieliski. Tieši to es gribēju dzirdēt. Man ir laiks.

Es izlikos, ka izeju uz ceļa, kas ved uz pilsētu, un, tiklīdz vecais Niks novērsās, es ieniru mājā. Degunu piepildīja slimības smaka. Logi bija aizsegti ar segām un palagiem, tāpēc istabā bija tumšs kā naktī. Kad manas acis pielāgojās krēslai, es ieraudzīju vienvietīgu gultu pie sienas – iespējams, parastos laikos mans vectēvs to būtu ieņēmis. Tagad Niks stāvēja sastingis viņai virsū un izstiepies. Viņa acis bija aizvērtas, žoklis bija cieši saspiests, un viņš elpoja ātri un sekli.

Es pārbraucu ar plaukstām pāri tievajam ķermenim, austot diagnostikas burvestību, un ar nožēlu izelpoju, kad manas šausmīgās aizdomas apstiprinājās. Trakumsērga. Bez neatliekamās medicīniskās palīdzības zēnam bija jādzīvo tikai viena vai divas dienas.

«Niks,» es saucu, noliecoties pie zēna.

Viņš viegli atvēra acis un uzreiz sajuta krampjus, mutes kaktiņos parādījās putas. Viņa lūpās sastinga nopūta. Es ātri ielēju burvību, saglabājot elpošanu un izlīdzinot sirdspukstus. Es vairs neko nevarēju darīt.

Un tieši es, dziednieks, zvērēju svētajam Humbertam, ka es nenovērsīšos no cietēja, lai arī kas viņš būtu: bagāts, nabags, bērns vai vecs vīrs!

Конец ознакомительного фрагмента.

Текст предоставлен ООО «Литрес».

Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на Литрес.

Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

Конец ознакомительного фрагмента
Купить и скачать всю книгу
На страницу:
4 из 4