bannerbanner
Krypto-Handel Pro
Krypto-Handel Pro

Полная версия

Krypto-Handel Pro

Язык: pl
Год издания: 2021
Добавлена:
Настройки чтения
Размер шрифта
Высота строк
Поля
На страницу:
2 из 3

A teraz pozwólcie, że odpowiem na pytanie, dlaczego kryptowaluta jest dla mnie tak ważna.

Kryptowaluta pozostała najbardziej dochodowym aktywem w ostatnich latach, a także jedynym aktywem, którego nieprofesjonalny inwestor może użyć do kilkukrotnego zwiększenia swojego kapitału. Nie potrzebujesz wybitnej wiedzy, przydatnych kontaktów społecznych ani ogromnych inwestycji początkowych.

Jest to liberalne i demokratyczne aktywo, które może gwałtownie zwiększyć Twój kapitał. To jest dla mnie najbardziej atrakcyjny punkt kryptowalut. Myślę, że się zgodzisz.

Jednak najczęściej zadawane pytanie brzmi: jak wykorzystać możliwości, jakie otwierają przed nami kryptowaluty? Jeszcze w 2017 roku korzystanie z tych możliwości było nieco łatwiejsze. Wiele osób osiągnęło ogromne wyniki, po prostu inwestując w różne monety. Ale rok 2018 rozpoczął się od gwałtownego spadku kryptowalut. Ludzie zaczęli szukać innych sposobów na czerpanie korzyści z kryptowalut. Trading jest jednym z takich sposobów.

Z jednej strony, jego zaletami są niezależność od rynku i wysoka rentowność. Na przykład, wiele firm handlowych pokazało fascynujące wyniki finansowe do końca 2017 roku. Ale nie licz na to, że ścieżka handlu jest łatwa (jak może się komuś wydawać), nie jest też szybka. Dlatego musisz zrozumieć, że istnieje ogromna liczba niedociągnięć i ryzyka w handlu. A największym ryzykiem dla niedoświadczonego inwestora jest to, że wynik handlu zależy od jakościowej analizy sytuacji na rynku i aktywów, które masz kupić. Jest to trudne dla początkującego. Chociaż w 2017 roku rynek nadal można było analizować, teraz jest prawie całkowicie manipulowany.

Niektórzy z Was mogą się zastanawiać, dlaczego analiza jest tak ważna w handlu kryptowalutami. Analiza kryptowalut jest potrzebna, aby przewidzieć zachowanie ceny waluty na rynku. To właśnie analiza jakościowa zwiększa prawdopodobieństwo przewidzenia prawidłowego wyniku transakcji. Gdybyś miał zgadywać, czy Bitcoin pójdzie w górę czy w dół, powiedzmy w ciągu najbliższych dwóch dni, rzucając monetą, zgadłbyś prawidłowy wynik tylko w 50% przypadków. W ten sposób nie da się zbić fortuny. Analiza jest potrzebna, aby poprawić jakość naszych przypuszczeń.

Co chcemy odgadnąć?

● Punkt wejścia

● Take profit (Osiągnięty zysk)

● Stop loss (ogranicznik strat, który pozwala zminimalizować straty i zamknąć pozycję, jeśli coś pójdzie nie tak).

Teraz omówmy to bardziej szczegółowo.

Co to jest punkt wejścia? Jest to cena kryptowaluty, po której otwieramy pozycję. To właśnie w tym punkcie istnieją szanse na to, że cena będzie poruszać się w prognozowanym kierunku.

Take profit to cena, po której zamykamy pozycję z zyskiem. Jeśli wszystko idzie zgodnie z planem, jesteśmy gotowi powiedzieć "Dość" w tym miejscu.

Stop loss to poziom "odcięcia" strat, to cena, po której zlikwidujemy pozycję ze stratą w przypadku niekorzystnej zmiany ceny. Na przykład, oczekujemy, że cena wzrośnie ze 100 do 200, ale wzrasta do 105, a następnie spada. Aby uniknąć takich sytuacji, ustalamy cenę, po której chcemy zlikwidować pozycję, jeśli nasza prognoza okaże się błędna.

Aby częściej "zgadywać" poprawnie, stosujemy trzy rodzaje analizy:

● Zasadnicza

● Techniczna

● Komputerowa

Rodzaje analiz stanowią jednak jedno ogniwo w łańcuchu. Konieczne jest zrozumienie podstawowych zasad funkcjonowania rynku. Przecież jeśli nie ma się pojęcia o wewnętrznym mechanizmie samochodu, nie nauczy się prawidłowo jeździć.

Dlatego, aby zrozumieć rynek kryptowalut, musisz wiedzieć:

● Zasady monitorowania rynku kryptowalutowego

● Powstanie rynku kryptowalut, przyczyny jego sukcesu

● Prognoza i perspektywy rozwoju

● Usługi i strony internetowe dla przedsiębiorców

● Giełdy do handlu

● Kompletny algorytm handlowy

W tej książce zajmiemy się wszystkimi tymi zagadnieniami.

Psychologia gry

Jestem gotów, by znów rzucić ci podkręconą piłkę (tu wyobrażam sobie szeroki śmiech jak w horrorach:)

Jeśli więc myślisz, że po przestudiowaniu rynku, zasad analizy fundamentalnej i technicznej staniesz się skutecznym traderem, rozczaruję Cię - to nie wystarczy.

Zapomniałeś o jednym bardzo ważnym aspekcie. Aby odnieść sukces w handlu, musisz również zrozumieć psychologię gry na rynku kryptowalut. Co więcej, konieczne jest rozróżnienie psychologii gry tłumu od psychologii gry uczestników rynku z dużym kapitałem.

Podczas pracy na masowych rynkach spekulacyjnych, indywidualny trader narażony jest na następujące ryzyka:

● Decyzje tłumu są podejmowane na poziomie jego najgłupszego członka. Zatem decyzje podejmowane przez tłum nie są mądre.

● Plotki często sterują tłumem, a plotki zazwyczaj nie są wiarygodne.

● Osoba ma tendencję do ulegania wpływom tłumu i podejmowania zbiorowych, nieindywidualnych decyzji.

Dlatego, aby uniknąć takiego ryzyka, musisz nauczyć się odróżniać swoje indywidualne transakcje od tych, które robisz podążając za przykładem tłumu. Musisz spróbować stać się swego rodzaju psychologiem i wyczuć moment, w którym Twoje emocje mogą zaszkodzić handlowi.

O jakich emocjach mówię?

Pierwszą emocją jest chciwość.

Chciwość zwykle następuje po poczuciu euforii. Jest to konsekwencja pewnego doświadczenia. Powiedzmy, że po raz pierwszy uzyskałeś bardzo dobry procent od swojego depozytu, więc wpadasz w szał. Następnie zawierasz kolejny zakład - i znowu masz szczęście. Potem, uwierz mi na słowo, nie będziesz nikogo słuchał. Każdą rozsądną myśl w Twoim otoczeniu o potrzebie zatrzymania potraktujesz jak absolutne delirium. A dlaczego? Bo zacząłeś czuć się chciwy!

A jak chciwość objawia się na rynku kryptowalut? Wielu traderów liczy na to, że kupi walutę po najniższej cenie i sprzeda po najwyższej, czyli nie szukają punktu, w którym mogliby zablokować swoje zyski, ale trzymają monetę, licząc na to, że jej cena będzie rosła w nieskończoność.

Wskazówka: jeśli masz możliwość zamknięcia transakcji i czerpania korzyści od razu, lepiej zrób to, niż liczyć na szczęście i czekać.

Drugą emocją jest nadzieja i oczekiwanie..

Po tym jak wpadłeś w pułapkę chciwości, zaczynasz czuć nadzieję i oczekiwanie.

W szczególności ci ludzie, którzy weszli na rynek z przekonaniem, że tutaj zarobią miliony dolarów, mają nadzieję, że wszystko im się ułoży na dłuższą metę przy niewielkim wysiłku. Niestety, nie jest to takie proste, jak się wydaje na pierwszy rzut oka. Aby zarobić tutaj pieniądze, trzeba się nieźle napracować.

Kiedy na rynku kryptowalut pojawia się nadzieja i oczekiwanie? Kiedy masz bezpodstawną nadzieję i czekasz na odwrócenie ceny.

Wskazówka: musisz zrozumieć, dlaczego cena powinna się odwrócić (używając wszystkich rodzajów analiz), a nie mieć nadzieję i czekać.

Trzecią emocją jest strach.

W większości przypadków emocje te wynikają z niewiedzy lub niezrozumienia tego, czego należy się spodziewać. Na przykład, boisz się ciemności, ale prawdę mówiąc, boisz się, że nie wiesz, co może kryć się w ciemności. Dlatego strach pojawia się, gdy nie masz odpowiedzi na pewne pytania.

Kiedy na rynku kryptowalut pojawia się strach? Pojawia się, gdy cena waluty zaczyna spadać. A im niżej spada cena, tym większy strach odczuwasz.

Co robią traderzy, kiedy ogarnia ich strach? Niektórzy kontynuują dokonywanie nowych zakupów, stosując strategię średniej ruchomej, podczas gdy inni zamykają pozycje po pierwszym spadku. Jest jednak jeszcze trzecia kategoria ludzi: nie robią nic poza wpatrywaniem się z zachwytem w wykres.

Wskazówka: Nie ma nic gorszego niż patrzenie na spadającą cenę. Jeśli w pewnym momencie handlu zaczynasz odczuwać strach i wykonujesz nieplanowane ruchy, ustal przyczynę strachu i odetnij ją.

Aby otwierać i zamykać wszystkie pozycje "zgodnie z planem", pamiętaj o prowadzeniu dziennika tradera. Jeśli uważasz, że łatwo jest zapamiętać wszystkie transakcje i nie potrzebujesz dziennika tradera, wybierasz dalekie od profesjonalnego podejście do handlu, które prowadzi do powtarzania błędów.

Dlatego też, podczas handlu, musisz wyłączyć swoje emocje, ponieważ będą one miały wpływ na Twój wykres (analizę techniczną) w taki czy inny sposób. Myśl nie tylko jako analityk, ale również jako psycholog. Rozpoznaj emocje na wczesnym etapie i odetnij je na czas.

Aby zrozumieć psychologię rynku, trzeba również przestudiować niektóre z jego praw, pewną listę zasad ujawnionych na rynku.

Prawo przypadku. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć w następnej chwili, dlatego zawsze należy być gotowym na wszystko - zarówno na duże zyski, jak i na straty. Dlatego uwzględniaj możliwe wypadki przy dokonywaniu swoich kalkulacji rynkowych.

Prawo Sod'a. Możesz dokonać doskonałych obliczeń i prognoz i otrzymać pozornie 100% potwierdzenie, ale ktoś zmienia zasady gry, gdy dokonasz transakcji. Nigdy nie zapominaj o takim prawdopodobieństwie. Bądź gotowy na zmianę reguł gry.

Prawo optymizmu. Ludzie są skłonni do wyolbrzymiania szans na wygraną. To wyolbrzymianie może naciskać na dokonywanie transakcji na najbardziej niewyobrażalnych i pierwszych oferowanych cenach. Czasami Twoim najgorszym wrogiem jesteś Ty sam!

Prawo przyczyny i skutku. Jeśli zaobserwujesz jakiś ruch, wtedy spróbuj znaleźć powód, który go spowodował. Gorąco polecam nie dokonywać żadnych transakcji bez zrozumienia, co sprawia, że cena porusza się w tym czy innym kierunku. Nie ma ruchu bez przyczyny.

Wieloryby w świecie krypto

Prawdopodobnie słyszałeś, że rynek kryptowalut jest "zamieszkany" przez chomiki, wieloryby i wiele innych gatunków zwierząt. Może to brzmieć niedorzecznie, ale to prawda. Wyobraź sobie, że rynek kryptowalut to ocean. W związku z tym zwykli traderzy są w nim małymi rybkami, grupy pompujące to rekiny, a najwięksi właściciele aktywów to wieloryby. Uważa się, że wieloryby kontrolują rynek kryptowalut i są w stanie go zawalić w każdej chwili. Ale czy tak jest i czy zwykli inwestorzy (tacy jak my) mogą skorzystać na działaniach wielorybów? Zobaczmy!

Kim są wieloryby na rynku kryptowalut?

Wieloryby to duzi gracze, którzy posiadają ogromne ilości kryptowalut i mogą zarządzać rynkiem poprzez kupowanie i sprzedawanie aktywów.

Takie wieloryby harują nawet na zwykłym rynku akcji, ale mają o wiele więcej możliwości na rynku kryptowalut:

● Kapitalizacja rynku kryptowalut (ok. 300 miliardów dolarów) jest znacznie mniejsza, dlatego łatwiej jest zgromadzić w swoich rękach dużą liczbę monet niż próbować zostać wielorybem na rynku konwencjonalnym (o kapitalizacji 65 bilionów dolarów)

● Wieloryby mogą zarządzać dużymi kwotami bez odczuwania presji ze strony banków i regulatorów finansowych, ponieważ nie istnieją żadne regulacje na dużą skalę, pomimo realności zacieśnienia kontroli państwa nad kryptowalutami

● Rynek kryptowalut jest wciąż bardzo młody i działa według praw, które nie są typowe dla tradycyjnego rynku. Cena kryptowaluty zależy od popytu, a duzi posiadacze aktywów mogą nią manipulować.

Główną cechą wielorybów jest to, że posiadają duże ilości kryptowaluty i ich głównym celem jest zarządzanie ceną tej kryptowaluty w celu osiągnięcia własnych korzyści. W tym celu moneta powinna być bardzo popularna i pożądana.

Każdego dnia tysiące małych rybek (zwykłych inwestorów) wlewa swoje pieniądze do wspólnego oceanu, podczas gdy wieloryby czerpią z tego korzyści. Dlatego właśnie rynek Bitcoin jest dla nich szczególnie interesujący.

Uporządkujmy teraz, jakie rodzaje wielorybów żyją na rynku kryptowalutowym:

● Wcześni użytkownicy Bitcoin, którzy jako pierwsi wydobywali lub kupowali ogromne ilości monet, a teraz mają tysiące lub nawet dziesiątki tysięcy Bitcoinów na swoich kontach.

● Zamożni inwestorzy, którym udało się kupić duże ilości Bitcoina w początkowym okresie jego popularności

● Duże fundusze inwestycyjne i hedgingowe

● Duże firmy, które mogą kupić lub wydobyć dużą liczbę monet dla własnej korzyści (np. giełdy kryptowalutowe lub producenci sprzętu górniczego).

Według najnowszych danych, w momencie pisania tego tekstu, około 80% wszystkich wydobytych Bitcoinów należało do 110 osób. Są to wieloryby, które mają rzeczywiste dźwignie wpływu na cenę rynkową Bitcoin.

Oto mała lista najbardziej znanych wielorybów Bitcoin:

● Roger Ver (150,000 BTC)

● Giełda Binance (160,000 BTC)

● Giełda Bitfinex (190,000 BTC)

● Firma Bitmain (350,000 BTC)

● Bracia Winklevoss (450,000 BTC)

● Twórca Bitcoina, Satoshi Nakamoto (mówi się, że posiada milion monet).

Jeśli myślisz, że tylko Bitcoin jest skoncentrowany w rękach wąskiego grona wielorybów, to jesteś w błędzie. To samo dotyczy innych rodzajów kryptowalut. Na przykład 40% wszystkich monet Ethereum znajduje się w top 100 portfeli kryptowalutowych tej monety. W przypadku kryptowalut Qtum, Gnosis i Storj liczba ta sięga 90%.

Wieloryby bitcoinowe są najbardziej wpływowymi na rynku, ponieważ bitcoin ma najwyższą kapitalizację i wartość rynkową spośród wszystkich monet.

Pomimo tych wszystkich faktów, prawie codziennie słyszę okrzyki sceptyków, że żadne wieloryby nie istnieją, a mała grupa ludzi nie może zarządzać ceną kryptowalut. Ale fakty pozostają faktami i mówią same za siebie. Ludzie posiadający w swoich portfelach kolosalne ilości kryptowalut mogą zarządzać całym rynkiem.

Jakie więc strategie stosują wieloryby na rynku kryptowalut?

Przedstawię kilka strategii, które wieloryby stosują na rynku kryptowalut.

Spłukać i powtórzyć. Głównym chwytem tej strategii jest maksymalne obniżenie ceny danej kryptowaluty, aby chwilę później móc ją kupić po najniższej cenie. Realizacja tej strategii przypomina zabieranie dziecku cukierków: wieloryb sprzedaje swoje aktywa na masową skalę po cenie niższej niż rynkowa, a zwykłe małe rybki, wystraszone załamaniem kryptowalutowym, również zaczynają sprzedawać swoje aktywa. W efekcie cena kryptowaluty spada jeszcze niżej, a wtedy wieloryb kupuje monety po tej spadającej cenie. Zakup na dużą skalę sprawia, że cena ponownie wzrasta, a wieloryb powtarza swój cykl.

Oto przykład. Wieloryb posiada 10.000 BTC. Aktualna cena wynosi 6 000 USD, a wieloryb ustawia zlecenia sprzedaży Bitcoina za 5 800 USD. Załóżmy, że "wyrzuca" na rynek 6 000 BTC. Zauważywszy to, zwykli traderzy decydują, że Bitcoin podąża za trendem spadkowym lub załamuje się. W związku z tym zaczynają pozbywać się swoich aktywów. Jeśli stanie się to masowe (do tego dążą wieloryby), cena Bitcoina może spaść do 5 000 USD lub nawet niżej. W takim przypadku wieloryb zwróci swoje 6.000 BTC, które wcześniej sprzedał i kupiłby kolejne monety po obniżonej cenie.

A teraz policzmy. Wieloryb sprzedał swoje 6 000 BTC za 34 miliony dolarów. Jeśli cena spadnie do 5 tysięcy dolarów, to za te pieniądze będzie mógł kupić 7 tysięcy BTC. Czyli jego brudny zysk wyniesie w sumie 5 milionów dolarów. To tylko jedna runda "płukania", a wieloryb jest zainteresowany "wypłukaniem" jak największej ilości monet od zwykłych traderów.

Spoofing. Głównym celem wieloryba w tej strategii jest sprawienie, aby inni gracze uwierzyli w załamanie lub wzrost danej kryptowaluty. Aby to zrobić, wieloryb nie musi nawet wyrzucać własnych aktywów na rynek, ponieważ wystarczy złożyć duże zlecenia na giełdzie i anulować je przed ich realizacją. Co więcej, strategia ta obejmuje zarówno zlecenia kupna, jak i sprzedaży.

W pierwszym przypadku, wieloryb składa zamówienie na zakup dużej ilości kryptowaluty (na przykład Bitcoin), zwiększając tym samym ścianę sprzedaży. Inni traderzy widzą to i zaczynają masowo kupować Bitcoin, oczekując wzrostu ceny. Wieloryb czeka, aż cena osiągnie swój szczyt, anuluje zlecenie i sprzedaje część swoich aktywów po zawyżonej cenie.

W drugim przypadku wieloryb składa zlecenie sprzedaży dużej ilości Bitcoinów po cenie niższej od wartości rynkowej. Zwykli traderzy uderzają w przycisk paniki i porzucają swoje aktywa. Wieloryb czeka na maksymalny spadek ceny, anuluje swoje zamówienie i kupuje Bitcoin.

Głównym założeniem tej strategii jest składanie zleceń, które nie mogą być zrealizowane.

Na przykład, jeśli wieloryb sprzedaje 10.000 BTC po niskiej cenie, a reszta traderów ma wystarczająco dużo pieniędzy, aby je kupić, wieloryb po prostu straci swoje aktywa. Jeśli traderom nie uda się wykupić całej kwoty, reszta graczy będzie musiała albo poczekać, aż zlecenie zostanie zrealizowane, albo sama obniżyć cenę sprzedaży. A to już jest zagranie na rękę wielorybowi.

Gra Pozagiełdowa. Niektórzy eksperci uważają, że wiele wielorybów na rynku kryptowalutowym handluje aktywami na rynku pozagiełdowym (OTC). Jest to rodzaj czarnego rynku, na którym wieloryby mogą kupować ogromne ilości monet poza widokiem publicznym. Handel niepubliczny odbywa się w zamkniętych grupach, za pośrednictwem głównych brokerów OTC lub na giełdach, które oferują tzw. "prywatne kursy". Brokerzy, którzy oferują swoim klientom niższe ceny i współpracują tylko z największymi graczami, są szczególnie interesujący dla wielorybów.

Na przykład znani brokerzy pozagiełdowi Circle i Cumberland mają ograniczony dostęp dla nowych podmiotów: 100 000 USD to opłata za wejście do grona ulubieńców, 250 000 USD - za handel kryptowalutami.

Działając za pośrednictwem takich brokerów, wieloryby mogą kupować kryptowaluty od siebie nawzajem, a nawet koordynować swoje działania. Kupiwszy dużą liczbę monet, udają się na zwykłe giełdy i wpływają na cenę kryptowaluty w zależności od potrzeb.

Może się wydawać, że wieloryby to wysokiej rangi pomponiarze. Jednak tak nie jest. Pompiarze podnoszą cenę altcoina odpowiednią dla Pump & Dump4 (pompuj i porzuć). Wywołują zamieszanie w społeczności kryptowalutowej, manipulują hakami informacyjnymi, zbierają grupy pompujące w celu zakupu monet i tak dalej. Wieloryby natomiast kołyszą rynek w kierunku preferencyjnej ceny aktywów, które posiadają. Często też działają razem, a głównym celem większości wielorybów jest Bitcoin. Mało znane altcoiny ich nie interesują.

Jak wieloryby wpływają na rynek kryptowalut?

Wielu inwestorów uważa, że wieloryby mają negatywny wpływ na rynek kryptowalut, pozbawiając małych graczy ich zysków. Co więcej, społeczność kryptowalutowa od dawna dyskutuje o teoriach spiskowych mówiących, że wieloryby chcą albo załamać cały rynek, albo zapewnić sobie nad nim całkowitą kontrolę. Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie, analizując argumenty teoretyków spiskowych.

Na przykład, oto jedna z teorii: wieloryby gromadzą zapasy Bitcoina, aby kontrolować rynek po zakończeniu ery wydobywania. Według obliczeń, cały Bitcoin zostanie wydobyty w ciągu 5-6 lat, a deweloperzy będą musieli przenieść sieć na PoS-mining , co oznacza, że najwięksi posiadacze monet - wieloryby - będą czerpać największe korzyści z gratyfikacji PoS. Obecnie wiele osób twierdzi, że upadek Bitcoina, który rozpoczął się zimą 2018 roku, został wywołany przez wieloryby. Przygotowują się one już do PoS-miningu i robią wszystko, co w ich mocy, aby kupić tak wiele monet, jak to tylko możliwe. Jednak z powodu załamania się ceny Bitcoina, ogromna liczba użytkowników odeszła, podczas gdy wielu potencjalnych inwestorów nie weszło do niego, czekając na kolejny spadek. Bitcoin zaczął podążać za trendem spadkowym, a to wpłynęło nie tylko na kieszeń zwykłego tradera.

W rzeczywistości wieloryby potrzebują, aby kryptowaluty były popularne i pożądane przez jak największą liczbę graczy. W końcu, gdy aktywa wielorybów spadają w cenie, ich portfele również tanieją. W dłuższej perspektywie upadek kryptowaluty jest dla nich nieopłacalny.

H Istnieją jednak inne opinie na temat wielorybów na rynku kryptowalut. Niektórzy twierdzą, że nie są oni negatywnym zjawiskiem. Tacy gracze istnieją na każdym rynku. Oni zawsze wyznaczają wektor rozwoju i jednoczą się, aby przewodzić rynkowi. Dlatego też wieloryby w pewnym stopniu wywierają nawet pozytywny wpływ na rynek. W końcu, chociaż są zainteresowani kryptowalutą, którą posiadają, są również zainteresowani zapobieganiem upadkowi.

Co więcej, wiele wielorybów (w tym Nakamoto) nawet nie wykorzystuje swoich aktywów w celu obniżenia lub podniesienia ceny kryptowaluty. Trzymają monety w swoich portfelach, utrzymując równowagę na rynku.

Należy wspomnieć, że nawet te wieloryby, które grają z wykorzystaniem ścian sprzedaży i płukania Bitcoina mogą być przydatne dla zwykłego inwestora. Aby wykorzystać je na swoją korzyść, trzeba złapać stworzoną przez nich falę.

Jak zwykły inwestor może zyskać na działaniach wielorybów?

Tak, dobrze zrozumiałeś. Możesz skorzystać z wielorybów. Jest to fala stworzona przez wieloryba, która jest idealną okazją do wejścia na rynek. Na przykład, gdy wieloryb przechodzi w niedźwiedzia i składa zlecenia sprzedaży ogromnych ilości kryptowaluty po cenie niższej niż rynek, cena naturalnie spada. Większość traderów zaczyna sprzedawać swoje aktywa, ale o wiele sprytniej byłoby zacząć je kupować, tak jak robi to wieloryb. Kiedy wieloryb zwiększa ścianę kupna i inni traderzy zaczynają kupować kryptowalutę, podnosząc cenę, najwyższy czas sprzedać swoje aktywa.

Tutaj najważniejszym niuansem jest umiejętność zauważenia trendu wieloryba w czasie. Istnieją dwa sposoby, aby to zrobić:

● Monitorowanie przepływu środków (w szczególności Bitcoin) na największych portfelach kryptowalutowych. Można to zrobić na stronie www.bitinfocharts.com . Duży transfer z portfela świadczy o tym, że wieloryb wrzuca swój majątek na rynek, co oznacza, że musimy czekać na zmiany cen. Jeśli gwałtownie spadnie, sensowne jest szybkie dokupienie kryptowaluty, jeśli nagle podskoczy - sprzedaż. Najwyraźniejszym sygnałem jest, gdy przelewy są dokonywane z kilku topowych portfeli.

● Śledzenie rejestru zleceń na giełdach kryptowalutowych najwyższego szczebla. Składanie zleceń kupna lub sprzedaży ogromnych ilości kryptowalut jest najczęściej związane z grami wielorybów. Jeśli widzisz przewartościowaną ścianę kupna, nie spiesz się, aby kupić monety. Lepiej jest poczekać na szczyt i sprzedać swoje aktywa po korzystnej cenie. Jeśli wieloryb utrzymuje pozory upadku (poprzez przewartościowanie ściany sprzedażowej), poczekaj na poważną recesję i kupuj monety. Przecież wkrótce wieloryb kupi je tanio i podniesie cenę.

Dam Ci radę: jeśli jesteś niedoświadczonym traderem, nie podążaj za trendami wielorybów. Aby grać jak one, musisz myśleć jak one. Powinieneś być w stanie określić przewartościowane ściany kupna i sprzedaży, analizować ogólną sytuację na rynku i prawidłowo oceniać sytuację na giełdach. Jeśli posiadasz takie umiejętności, będziesz w stanie generować zyski.

Perspektywy rozwoju rynku kryptowalut

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego kryptowaluty stają się coraz bardziej popularne? W dużej mierze dlatego, że siła nabywcza pieniądza fiat ciągle spada. Proces ten jest napędzany przez dwa główne czynniki:

● Coraz więcej osób dowiaduje się o Bitcoinie i dochodzi do wniosku, że jest to najbardziej obiecująca waluta.

● Rośnie płynność. Kupno Bitcoina wymaga dziś znacznie mniej pieniędzy i wysiłku niż rok temu.

Moim zdaniem te czynniki mogą wręcz sprowokować hiperbitcoinizację.

Hiperbitcoinizacja może nastąpić, jeśli rządy światowe zdecydują się na dokręcenie śruby na rynku kryptowalut i próbę kontroli kapitału. Bitcoin będzie miał szansę stać się walutą nr 1. W końcu nie ma on granic, nie zależy od patriotyzmu czy pochodzenia etnicznego człowieka. Mimo, że Bitcoin nie opiera się na właściwościach fizycznych, jak złoto czy srebro, ale na właściwościach matematycznych, posiada wszystkie cechy pieniądza (trwałość, mobilność, podzielność) i może w pełni spełniać jego funkcje (środek akumulacji, płatności itp.). Realna cena Bitcoina jest określona przez równowagę pomiędzy popytem ludzi, którzy go potrzebują, a podażą ludzi, którzy go posiadają.

На страницу:
2 из 3