bannerbannerbanner
Большой православный молитвослов и Псалтырь
Большой православный молитвослов и Псалтырь

Полная версия

Настройки чтения
Размер шрифта
Высота строк
Поля
На страницу:
8 из 8

Иерей: Я́ко Ми́лостив и Человеколю́бец Бог еси́, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.

Хор: Аминь.

Сподоби, Господи

Сподо́би, Го́споди, в ве́чер сей без греха́ сохрани́тися нам. Благослове́н еси́, Господи, Боже оте́ц на́ших, и хва́льно и просла́влено и́мя Твое́ во ве́ки. Аминь.

Бу́ди, Господи, милость Твоя на нас, я́коже[38] упова́хом на Тя. Благослове́н еси́, Господи, научи́ мя оправда́нием Твои́м. Благослове́н еси́, Влады́ко, вразуми́ мя оправда́нием Твои́м. Благослове́н еси́, Святы́й, просвети́ мя оправда́нии Твои́ми.

Господи, ми́лость Твоя во век, дел руку́ Твое́ю не пре́зри.[39] Тебе подоба́ет хвала́, Тебе подоба́ет пе́ние, Тебе слава подоба́ет, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в, ами́нь.

Ектения просительная

Диакон: Испо́лним вече́рнюю моли́тву на́шу Го́сподеви.

Хор: Господи, помилуй.

Диакон: Заступи́, спаси́, поми́луй и сохрани́ нас, Боже, Твое́ю благода́тию.

Ве́чера всего́ соверше́нна, свя́та, ми́рна и безгре́шна у Го́спода про́сим.

Хор: Пода́й, Господи (на каждое прошение).

Диакон: А́нгела ми́рна, ве́рна наста́вника, храни́теля душ и теле́с на́ших, у Го́спода про́сим.

Проще́ния и оставле́ния грехо́в и прегреше́ний на́ших у Господа про́сим.

До́брых и поле́зных душа́м на́шим и ми́ра ми́рови у Го́спода про́сим.

Про́чее вре́мя живота́ на́шего в ми́ре и покая́нии сконча́ти у Го́спода про́сим.

Христиа́нския кончи́ны живота́ на́шего, безболе́знены, непосты́дны, ми́рны и до́браго отве́та на Стра́шнем Суди́щи Христо́ве про́сим.

Пресвяту́ю, Пречи́стую, Преблагослове́нную, сла́вную Влады́чицу на́шу Богоро́дицу и Присноде́ву Мари́ю со все́ми святы́ми помяну́вше, сами себе́ и друг дру́га и весь живо́т наш Христу́ Бо́гу предади́м.

Хор: Тебе, Господи.

Иерей: Я́ко Благ и Человеколю́бец Бог еси́, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.

Хор: Аминь.

Иерей: Мир всем.

Хор: И ду́хови твоему́.

Диакон: Главы́ на́ша Го́сподеви прикло́ним.

Хор: Тебе, Господи.

Священник во время ектении тихо читает главопреклоненную молитву и завершает ее возгласом.

Возглас: Бу́ди держа́ва Ца́рствия Твоего благослове́на и препросла́влена, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.

Хор: Аминь.

Если положена лития, исхождение в притвор.

Хор поет стихиру храма или праздника.

Слава, святаго.

И ныне, Богородичен.

Последование литии

Диакон: Спаси́, Боже, лю́ди Твоя и благослови́ достоя́ние Твое, посети́ мир Твой ми́лостию и щедро́тами, возвы́си рог[40] христиа́н правосла́вных и низпосли́2 на ны ми́лости Твоя́ бога́тыя; моли́твами Всепречи́стыя Влады́чицы на́шея Богоро́дицы и Присноде́вы Марии́; си́лою Честна́го и Животворя́щаго Креста́; предста́тельствы3 честны́х Небе́сных Сил безпло́тных; честна́го сла́внаго Проро́ка, Предте́чи[41] и Крести́теля Иоа́нна; святы́х сла́вных и всехва́льных2 апо́стол; и́же во святы́х оте́ц наших и вселе́нских вели́ких учи́телей и святи́телей Васи́лия Вели́каго, Григо́рия Богосло́ва и Иоа́нна Златоу́стаго; и́же во святы́х отца́ на́шего Николая, архиепи́скопа Мирлики́йскаго, Чудотво́рца; святы́х равноапо́стольных Мефо́дия и Кири́лла, учи́телей Слове́нских, святы́х равноапо́стольных вели́каго кня́зя Влади́мира и вели́кия княги́ни Ольги, и́же во святы́х отец наших всея́ Росси́и чудотво́рцев Михаи́ла, Петра́, Алекси́я, Ио́ны, Фили́ппа и Ермоге́на; святы́х сла́вных и добропобе́дных му́чеников, преподо́бных и богоно́сных оте́ц на́ших, святы́х и пра́ведных Богооте́ц3 Иоаки́ма и Анны (и святого, которому посвящен храм и святого, память которого празднуется в этот день) и всех святы́х; мо́лим Тя, Многоми́лостиве Го́споди, услы́ши нас, грешных, моля́щихся Тебе, и поми́луй нас.

Хор: Господи, помилуй. (40 раз)

Диакон: Еще́ мо́лимся о Вели́ком Господи́не и Отце́ нашем Святе́йшем Патриа́рхе Кирилле и о господи́не нашем преосвяще́ннейшем митропо́лите (или: архиепи́скопе, или: епи́скопе) (имя) (если в монастыре: и о архимандри́те на́шем, или: игу́мене на́шем (имя)) и о всем во Христе́ бра́тстве на́шем и о вся́кой души́ христиа́нстей, скорбя́щей же и озло́бленней,[42] ми́лости Бо́жия и по́мощи тре́бующей; о покрове́нии2 гра́да сего́ и живу́щих в нем (или: ве́си сея́ и живу́щих в ней; или: святы́я оби́тели сея́ и живу́щих в ней); о ми́ре и состоя́нии3 всего́ ми́ра; о благостоя́нии4 святы́х Бо́жиих Церкве́й; о спасе́нии и по́мощи со тща́нием5 и стра́хом Бо́жиим6 тружда́ющихся и служа́щих оте́ц и бра́тий на́ших; о оста́вльшихся7 и во отше́ствии су́щих8; о исцеле́нии в не́мощех лежа́щих9, о успе́нии10, осла́бе11, блаже́нней па́мяти и оставле́нии грехо́в всех преждеотше́дших[43] оте́ц и бра́тий на́ших, зде2 лежа́щих3 и повсю́ду, правосла́вных; о избавле́нии4 плене́нных, и о бра́тиях на́ших во слу́жбах су́щих, и о всех служа́щих и служи́вших во святе́м хра́ме сем (если в монастыре: во святе́й оби́тели сей) рцем:

Хор: Господи, помилуй. (50 раз)

Диакон: Еще́ мо́лимся, о е́же сохрани́тися гра́ду сему́ (или: ве́си сей), и свято́му хра́му сему́ (если в монастыре: святе́й оби́тели сей), и вся́кому гра́ду и стране́ от гла́да5, губи́тельства6, тру́са7, пото́па, огня́, меча́, наше́ствия иноплеме́нников и междоусо́бныя бра́ни8; о еже ми́лостиву и благоуве́тливу9 бы́ти благо́му и человеколюби́вому Бо́гу на́шему, отврати́ти вся́кий гнев, на ны дви́жимый, и изба́вити ны от належа́щаго10 и пра́веднаго Своего́ преще́ния11, и поми́ловати ны.

Хор: Господи, помилуй. (Трижды)

Диакон: Еще́ мо́лимся, и о е́же услы́шати Господу Богу глас моле́ния нас, грешных, и поми́ловати нас.

Хор: Господи, помилуй. (Трижды)

Иерей: Услы́ши ны, Боже, Спасителю наш, упова́ние всех конце́в земли́ и су́щих[44] в мо́ри дале́че; и ми́лостив, ми́лостив бу́ди, Влады́ко, о гресе́х наших и поми́луй ны.

Ми́лостив бо и Человеколю́бец Бог еси́, и Тебе славу возсыла́ем, Отцу и Сыну и Святому Духу, ныне и присно и во веки веков.

Хор: Аминь.

Иерей: Мир всем.

Хор: И ду́хови твоему.

Диакон: Главы́ на́ша Го́сподеви прикло́ним.

Хор: Тебе, Господи.

Иерей: Влады́ко Многоми́лостиве, Господи Иисусе Христе́ Боже наш, молитвами Всепречи́стыя Влады́чицы на́шея Богоро́дицы и Присноде́вы Мари́и; си́лою честна́го и животворя́щаго Креста́; предста́тельствы честны́х Небе́сных Сил безпло́тных; честна́го сла́внаго Проро́ка, Предте́чи и Крести́теля Иоа́нна; святы́х сла́вных и всехва́льных апо́стол; святы́х сла́вных и добропобе́дных му́чеников, преподо́бных и богоно́сных оте́ц на́ших, и́же во святы́х оте́ц наших и вселе́нских великих учи́телей и святи́телей Васи́лия Вели́каго, Григо́рия Богосло́ва и Иоа́нна Златоу́стаго; и́же во святы́х отца́ нашего Николая, архиепи́скопа Мирлики́йскаго, Чудотво́рца; святы́х равноапо́стольных Мефо́дия и Кири́лла, учи́телей Слове́нских, святы́х равноапо́стольных вели́каго кня́зя Влади́мира и вели́кия княги́ни Ольги, и́же во святы́х отец наших всея́ Росси́и чудотво́рцев, Михаи́ла, Петра́, Алекси́я, Ио́ны, Фили́ппа, Ермоге́на, Филарета, Иннокентия и Тихона; и святы́х пра́ведных Богооте́ц Иоаки́ма и Анны (и святого, которому посвящен храм и святого, память которого празднуется в этот день), и всех святы́х Твоих благоприя́тну сотвори́ моли́тву на́шу, да́руй нам оставле́ние прегреше́ний на́ших, покры́й нас кро́вом крилу́ Твое́ю[45], отжени́2 от нас вся́каго врага́ и супоста́та3; умири́4 нашу жизнь, Господи; помилуй нас и мир Твой, и спаси души наша, я́ко Благ и Человеколю́бец.

Хор: Аминь.

Стихиры на стиховнеВоскресные стихи (запевы) к стихирам на стиховне5:[46]

Стих 1: Господь воцари́ся, в ле́поту облече́ся.

Стих 2: Ибо утверди́ вселе́нную, я́же не подви́жится.

Стих 3: До́му Твоему́ подоба́ет святы́ня, Господи, в долготу́ дний.

Слава, и ныне: Богородичен.

Молитва праведного Симеона Богоприимца

Ны́не отпуща́еши6[47] раба́ Твоего́, Влады́ко, по глаго́лу7 Твоему́, с ми́ром: я́ко ви́деста о́чи мои́ спасе́ние Твое́, е́же еси́ угото́вал пред лице́м всех люде́й, свет во открове́ние язы́ков,[48] и сла́ву люде́й Твои́х Изра́иля2.

Чтец: Святы́й Бо́же, Святы́й Кре́пкий, Святы́й Безсме́ртный, поми́луй на́с. (Трижды)

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Пресвята́я Тро́ице, поми́луй на́с; Го́споди, очи́сти грехи́ на́ша; Влады́ко, прости́ беззако́ния на́ша; Святы́й, посети́ и исцели́ не́мощи на́ша, и́мене Твоего́ ра́ди.

Господи, помилуй. (Трижды)

Слава, и ныне:

Отче наш, Иже3 еси́ на небесе́х! Да святи́тся и́мя Твое́, да прии́дет Ца́рствие Твое́, да бу́дет во́ля Твоя́, я́ко на небеси́ и на земли́. Хлеб наш насу́щный4 даждь нам днесь5; и оста́ви6 нам до́лги7 на́ша, я́коже и мы оставля́ем должнико́м на́шим; и не введи́ нас во искуше́ние8, но изба́ви нас от лука́ваго9.

Иерей: Я́ко Твое́ есть Ца́рство и си́ла и сла́ва, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.

Хор: Аминь.

Тропарь праздника, трижды.

Если бдение под воскресенье:

Богоро́дице Де́во, ра́дуйся, Благода́тная Мари́е, Госпо́дь с Тобо́ю: благослове́на Ты в жена́х, и благослове́н Плод чре́ва Твоего́, я́ко Спа́са[49] родила́ еси́ душ на́ших. (Трижды)

Если в воскресенье есть праздник святому, то: Богородице Дево… дважды и тропарь святому.

[Если была лития, благословляются хлеб, вино и елей.

Молитва на благословение хлебов

Иерей: Господи Иисусе Христе́ Боже наш, благослови́вый пять хле́бов и пять тысящ насы́тивый, Сам благослови́ и хле́бы сия́, пшени́цу, вино́ и еле́й; и умно́жи сия́ во гра́де сем (или: в ве́си сей; или: во святе́й оби́тели сей) и во всем ми́ре Твое́м; и вкуша́ющия от них ве́рныя освяти́. Я́ко Ты еси́ благословля́яй и освяща́яй вся́ческая, Христе́ Бо́же наш, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, со Безнача́льным Твои́м Отце́м и Всесвяты́м и Благи́м, и Животворя́щим Твои́м Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.]

Хор: Аминь. Бу́ди[50] имя Госпо́дне благослове́но от ны́не и до ве́ка. (Трижды)

Псалом 33

Благословлю́ Го́спода на вся́кое вре́мя, вы́ну2 хвала́ Его́ во усте́х мои́х. О Го́споде похва́лится душа́ моя́, да услы́шат кро́тцыи и возвеселя́тся. Возвели́чите Го́спода со мно́ю, и вознесе́м3 и́мя его́ вку́пе4. Взыска́х5 Го́спода, и услы́ша мя, и от всех скорбе́й мои́х изба́ви мя. Приступи́те к Нему́, и просвети́теся, и ли́ца ва́ша не постыдя́тся. Сей ни́щий воззва́, и Госпо́дь услы́ша и́, и от всех скорбе́й его́ спасе́ и́. Ополчи́тся6 а́нгел Госпо́день о́крест7 боя́щихся Его́, и изба́вит их. Вкуси́те и ви́дите, я́ко благ Госпо́дь: блаже́н муж, и́же упова́ет Нань8. Бо́йтеся Го́спода9, вси святи́и Его́, я́ко несть лише́ния боя́щимся Его́. Бога́тии обнища́ша и взалка́ша:[51] взыска́ющии же Го́спода2 не лиша́тся вся́каго бла́га.

Иерей: Благослове́ние Госпо́дне на вас, Того́ благода́тию и человеколю́бием, всегда́, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в.

Хор: Аминь.


Утреня

Шестопсалмие

Чтец: Сла́ва в вы́шних Бо́гу, и на земли́ мир, в челове́цех благоволе́ние. (Трижды)

Го́споди, устне́ мои́ отве́рзеши, и уста́ моя́ возвестя́т хвалу́ Твою́. (Дважды)

Псалом 3

Го́споди, что ся умно́жиша[52] стужа́ющии ми2; мно́зи3 востаю́т на мя, мно́зи глаго́лют души́ мое́й: несть спасе́ния ему́ в Бо́зе его́. Ты же, Го́споди, Засту́пник мой еси́, сла́ва моя́, и вознося́й4 главу́ мою́. Гла́сом мои́м ко Го́споду воззва́х, и услы́ша мя от горы́ святы́я Своея́. Аз усну́х5 и спах, воста́х, я́ко Госпо́дь засту́пит мя6. Не убою́ся от тем7 люде́й, о́крест8 напа́дающих на мя. Воскресни́, Го́споди, спаси́ мя, Бо́же мой, я́ко Ты порази́л еси́ вся[53] вражду́ющия ми всу́е2, зу́бы3 гре́шников сокруши́л еси́. Госпо́дне есть спасе́ние, и на лю́дех Твои́х благослове́ние Твое́.

Аз усну́х, и спах, воста́х, я́ко Госпо́дь засту́пит мя.

Псалом 37

Господи, да не я́ростию Твое́ю обличи́ши мене́, ниже́ гне́вом Твои́м4 нака́жеши мене́. Я́ко стре́лы Твоя́ унзо́ша5 во мне, и утверди́л еси́ на мне ру́ку Твою́. Несть исцеле́ния в пло́ти мое́й от лица́ гне́ва Твоего́, несть ми́ра в косте́х мои́х от лица́ грех мои́х. Я́ко беззако́ния моя превзыдо́ша6 главу́ мою́, я́ко бре́мя тя́жкое отяготе́ша на мне. Возсмерде́ша и согни́ша ра́ны моя от лица́ безу́мия моего́. Пострада́х и сляко́хся до конца́7, весь день се́туя хожда́х8. Я́ко ля́двия9 моя́ напо́лнишася поруга́ний10, и несть исцеле́ния в пло́ти мое́й. Озло́блен бых11 и смири́хся до зела́,[54] рыка́х2 от воздыха́ния се́рдца моего́. Го́споди, пред Тобо́ю все жела́ние мое́, и воздыха́ние мое́ от Тебе́ не утаи́ся3. Се́рдце мое́ смяте́ся, оста́ви мя си́ла моя́, и свет о́чию мое́ю4, и той несть5 со мно́ю. Дру́зи6

Конец ознакомительного фрагмента.

Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

Примечания

1

От Пасхи до Вознесения вместо этой молитвы читается тропарь: «Христо́с воскре́се из ме́ртвых, сме́ртию смерть попра́в, и су́щим во гробе́х живо́т дарова́в». (Трижды)

От Вознесения до Троицы начинаем молитвы со «Святы́й Бо́же…», опуская все предшествующие.

Это замечание относится и к молитвам на сон грядущим.

2

Когда написано «Сла́ва:», «И ны́не:», надо читать полностью: «Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху«, «И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь».

3

В церковнославянском языке нет звука ё, а поэтому надо читать «зове́м», а не «зовём», «твое́», а не «твоё», «мое́», а не «моё», и т. д.

4

От Пасхи до Вознесения вместо этой молитвы читается припев и ирмос 9-й песни Пасхального канона:

«А́нгел вопия́ше Благода́тней: Чи́стая Де́во, ра́дуйся! И па́ки реку́: ра́дуйся! Твой Сын воскре́се тридне́вен от гро́ба и ме́ртвыя воздви́гнувый; лю́дие, весели́теся!

Свети́ся, свети́ся, но́вый Иерусали́ме, сла́ва бо Госпо́дня на тебе́ возсия́. Лику́й ны́не и весели́ся, Сио́не. Ты же, Чи́стая, красу́йся, Богоро́дице, о воста́нии Рождества́ Твоего́».

Это замечание относится и к молитвам на сон грядущим.

5

Тропарь Иисусу Христу только в первой и девятой песнях канона.

6

Чтец произносит «Аминь» после каждого возгласа священника.

7

От Пасхи до Вознесения вместо молитвы «Царю Небесный» читается тропарь: «Христос воскресе из мертвых, смертию смерть поправ, и сущим во гробех живот даровав». (Трижды)

8

Напечатанное курсивом не читается во время молитвы.


9

По-церковнославянски слово читается так, как пишется, например: [припаде́м], а не [припадём] (в церковнославянском языке нет звука ё); [убоя́тся], а не [убояца], [свята́го], а не [святово].

10

Стихи псалма (они поставлены в квадратных скобках) читаются канонархом и повторяются хором. В приходских храмах обычно поются только некоторые стихи псалма (они напечатаны жирным шрифтом).

11

Сильно, очень (здесь и далее в сносках даются комментарии, раскрывающие смысл текста).

12

Славу. 4 Великолепие. 5 Как. 6 Одеждой. 7 Поднебесная. 8 Ходящий по облакам, на крыльях ветра. 9 Творящий. 10 Не сдвинется.

11Соберутся.

13

Грозного повеления. 2 Установил. 3 Долинах. 4 Полевые. 5 Дикие ослы. 6 На тех. 7 Живут. 8 Из скал, из камня воды с шумом потекут. 9 От высот, из облаков. 10 Произращаешь. 11 Злаки. 12 Даешь.

13От елея украшается лицо. 14 Полевые. 15 Ливанские. 16 Вьют гнезда. 17 Гнездо аиста. 18 Больше всех. 19 Оленям.


14

Для указания времен. 2 Лесные. 3 Молодые львы. 4 Изловить.

5 Животные. 6 Морское животное, кит. 7 Играть. 8 От Тебя ожидают. 9 Смутятся, опечалятся. 10 Душу от тела. 11 В землю, из которой созданы.


15

Смотрящий. 2 Ее. 3 И бывают землетрясения. 4 Жизни. 5 Пока живу. 6 Я.


16

7 Это славословие, часто повторяемое за богослужением, обозначается кратко «Слава, и ныне», но читается или поется всегда полностью. Иногда оно делится на две части: «Слава» и «И ныне», но читается или поется каждая часть полностью.


17

В мире друг с другом, мирно. 2 Небесном. 3 В него. 4 Священстве.

5 Церковнослужителях.

18

О нашем городе. 2 Селе. 3 О хорошей погоде. 4 Болеющих. 5 Всю жизнь.


19

Счастлив. 2 Который не идет. 3 Знает. 4 С любовию и благоговением. 5 На Него.


20

Снова и снова. 2 Помоги, защити.


21

Ликом в богослужебных книгах называется хор.


22

Обращаюсь.


23

Когда.


24

Молитвенное поднятие рук.


25

На всенощном бдении бывает 8 или 10 стихир. Если по уставу данной службы положено 8 стихир, то 9-й и 10-й стихи опускаются.


26

Эту первую часть стиха читает канонарх (распорядитель церковного пения); вторую часть поют певцы и сразу же начинают петь стихиру.


27

Пока облагодетельствуешь меня. 2 Слушать. 3 Молитву мою.

4 Будешь замечать. 5 Потерпел. 6 Уповает. 7 Весь день. 8 Надеется.

9 Здесь: верные Богу люди. 10 Народы.

28

Вечно.


29

Поется под воскресенье – догматик гласа, под двунадесятый праздник – стихира праздника, под праздник святого – положеный на ряду Богородичен.


30

Возглашение, которым внушается внимательность, духовная предусмотрительность (премудрость), чтобы усвоить слово Божие умом и сердцем.


31

Дожив до захода солнца. 5 Увидев.


32

Чтобы воспевать Тебя голосами святых. 2 Дающий жизнь. 3 Поэтому.

4 Прославляет Тебя. 5 Будем внимательны.

33

6 Некоторые праздники – Богоявление, Воздвижение, Преображение, Рождество Христово, Вознесение – имеют особый «великий прокимен».


34

7 Царствует. 8 Облечен великолепием. 9 Приготовился к деятельности. 10 В вечности.


35

Мне. 2 Сопровождает меня. 3 Пастырь мой. 4 Ни в чем не буду нуждаться. 5 Обильном, приятном. 6 Там. 7 Поселил.


36

Сотворившего. 2 Возвожу. 3 Откуда. 4 Т. е. даешь милость ранее просьбы. 5 Избавь. 6 Воззовем все.


37

Здесь.


38

Ибо.


39

Не отвергни.


40

Укрепи. 2 Пошли свыше. 3 Ходатайством.


41

Предшественника. 2 Достойно прославляемых. 3 Праотцев Богочеловека Христа.


42

Угнетенной, притесняемой, бедствующей. 2 Защите. 3 Бытии, существовании. 4 Твердом стоянии в правде. 5 Старанием, ревностью. 6 Благоговейной любви к Богу. 7 Отсутствующих. 8 Путешествующих. 9 Больных. 10 Упокоении. 11 Отдыхе от земных трудов.


43

Почивших. 2 Здесь. 3 Погребенных. 4 Освобождении. 5 Голода.

6 Истребления, мучений. 7 Землетрясения. 8 Войны. 9 Снисходительному. 10 Должного быть. 11 Наказания.

44

Находящихся.


45

Яви нам Свое покровительство. 2 Отгони. 3 Неприятеля. 4 Сделай спокойной.


46

5 Первая стихира поется без стиха. Далее чтец читает первую половину стиха, хор поет вторую половину и стихиру.


47

6 Отпускаешь. 7 Слову.


48

Для просвещения народов. 2 Т. е. верных Богу людей. 3 Который.

4 Необходимый. 5 Дай нам на этот день. 6 Прости. 7 Грехи. 8 Не попусти диаволу прельстить нас. 9 Диавола.

49

Спасителя.


50

Да будет. 2 Всегда. 3 Прославим. 4 Вместе. 5 Искал я. 6 Оградит.

7 Вокруг. 8 На Него. 9 Благоговейте перед Господом.

51

Терпят голод, нужду. 2 Обращающиеся к Господу.


52

Умножились. 2 Смущающие меня. 3 Многие. 4 Поднимающий.

5 Я уснул. 6 Заступник мой. 7 Множества. 8 Отовсюду.

53

Всех. 2 Враждующих против меня напрасно. 3 Оружие. 4 Не во гневе Твоем. 5 Вонзились. 6 Превысили. 7 Я устал и согбен. 8 Ходил.

9 Чресла. 10 Полны болезней. 11 Я был притесняем.

54

Очень. 2 Стенал. 3 Не утаится. 4 Очей моих. 5 И того нет. 6 Друзья.

7 Ближние. 8 Ко мне. 9 Отступили от меня. 10 Усиливались. 11 Говорили лживое. 12 Козням. 13 Я как глухой. 14 Был как. 15 И как немой. 16 Ибо сказал. 17 Да не порадуются. 18 Поколеблются.

19 Клеветали. 20 Всегда.


Конец ознакомительного фрагмента
Купить и скачать всю книгу
На страницу:
8 из 8