bannerbannerbanner
Молитвы утренние и вечерние
Молитвы утренние и вечерние

Полная версия

Молитвы утренние и вечерние

Настройки чтения
Размер шрифта
Высота строк
Поля
На страницу:
1 из 1

Молитвы утренние и вечерние

ПО БЛАГОСЛОВЕНИЮ


Святейшего Патриарха Московского

и всея Руси

АЛЕКСИЯ II


ИНФОРМАЦИОННАЯ ПОДДЕРЖКА:


«Православная книга России»

www.pravkniga.ru

Молитвы утренние[1]

Востав от сна, прежде всякого другого дела, стань благоговейно, представляя себя пред Всевидящим Богом, и, совершая крестное знамение, произнеси[2]:


Во и́мя Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха. Ами́нь[3].


Затем немного подожди, пока все чувства твои не придут в тишину и мысли твои не оставят всё земное, и тогда произноси следующие молитвы, без поспешности и со вниманием сердечным:


Молитва мытаря[4]

(Евангелие от Луки, глава 18, стих 13)


Бо́же, ми́лостив бу́ди[5] мне гре́шному. (Поклон.)


Молитва предначинательная

Го́споди Иису́се Христе́, Сы́не Бо́жий, моли́тв ра́ди[6] Пречи́стыя Твоея́ Ма́тере[7] и всех святы́х, поми́луй нас. Ами́нь.

Сла́ва Тебе́, Бо́же наш, сла́ва Тебе́.


Молитва Святому Духу

Царю́ Небе́сный, Уте́шителю, Ду́ше и́стины, И́же везде́ сый[8] и вся исполня́яй[9], Сокро́вище благи́х[10] и жи́зни Пода́телю[11], прииди́ и всели́ся в ны[12], и очи́сти ны от вся́кия скве́рны, и спаси́, Бла́же[13], ду́ши на́ша[14].


Трисвятое

Святы́й Бо́же, Святы́й Кре́пкий, Святы́й Безсме́ртный, поми́луй нас. ( Трижды.)

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не и при́сно[15] и во ве́ки веко́в[16]. Ами́нь.


Молитва ко Пресвятой Троице

Пресвята́я Тро́ице, поми́луй нас; Го́споди, очи́сти грехи́ на́ша[17]; Влады́ко, прости́ беззако́ния на́ша[18]; Святы́й, посети́ и исцели́ не́мощи на́ша[19], и́мене Твоего́ ра́ди[20].

Го́споди, поми́луй. (Трижды).

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, и ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.


Молитва Господня

О́тче[21] наш, И́же еси́ на небесе́х[22]! Да святи́тся[23] и́мя Твое́, да прии́дет Ца́рствие Твое́, да бу́дет во́ля Твоя́, я́ко на небеси́ и на земли́[24]. Хлеб наш насу́щный[25] даждь[26] нам днесь[27]; и оста́ви нам до́лги на́ша, я́коже[28] и мы оставля́ем должнико́м на́шим; и не введи́ нас во искуше́ние, но изба́ви нас от лука́ваго[29].


Тропари Тро́ичные

Воста́вше от сна, припа́даем Ти[30], Бла́же[31], и а́нгельскую песнь вопие́м Ти, Си́льне[32]: Свят, Свят, Свят еси́, Бо́же, Богоро́дицею поми́луй нас.

Сла́ва Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху.

От одра́[33] и сна воздви́гл мя еси́[34], Го́споди, ум мой просвети́ и се́рдце, и устне́ мои́ отве́рзи[35], во е́же пе́ти Тя[36], Свята́я Тро́ице: Свят, Свят, Свят еси́, Бо́же, Богоро́дицею поми́луй нас.

И ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Внеза́пно[37] Судия́ прии́дет, и коего́ждо[38] дея́ния обнажа́тся, но стра́хом[39] зове́м[40][41] в полу́нощи: Свят, Свят, Свят еси́, Бо́же, Богоро́дицею поми́луй нас.

Го́споди, поми́луй (12 раз).


Молитва ко Пресвятой Троице

От сна воста́в, благодарю́ Тя, Свята́я Тро́ице, я́ко мно́гия ра́ди Твоея́ бла́гости[42] и долготерпе́ния не прогне́вался еси́ на мя, лени́ваго и гре́шнаго, ниже́ погуби́л мя еси́[43] со беззако́ньми мои́ми; но человеколю́бствовал еси́ обы́чно[44] и в неча́янии[45] лежа́щаго воздви́гл мя еси́, во е́же[46] у́треневати[47] и славосло́вити держа́ву[48] Твою́. И ны́не просвети́ мои́ о́чи мы́сленныя[49], отве́рзи[50] моя́ уста́ поуча́тися словесе́м Твои́м[51], и разуме́ти за́поведи Твоя́, и твори́ти во́лю Твою́, и пе́ти Тя во испове́дании[52] серде́чнем, и воспева́ти всесвято́е и́мя Твое́, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Прииди́те, поклони́мся Царе́ви на́шему Бо́гу. (Поклон)

Прииди́те, поклони́мся и припаде́м Христу́, Царе́ви на́шему Бо́гу. (Поклон)

Прииди́те, поклони́мся и припаде́м Самому́ Христу́, Царе́ви и Бо́гу на́шему. (Поклон)


Псалом 50

Поми́луй мя, Бо́же, по вели́цей ми́лости Твое́й, и по мно́жеству щедро́т[53] Твои́х очи́сти беззако́ние мое́. Наипа́че[54] омы́й мя от беззако́ния моего́, и от греха́ моего́ очи́сти мя; я́ко[55] беззако́ние мое́ аз зна́ю, и грех мой пре́до мно́ю есть вы́ну[56]. Тебе́ Еди́ному согреши́х и лука́вое пред Тобо́ю сотвори́х, я́ко да оправди́шися[57] во словесе́х Твои́х, и победи́ши внегда́ суди́ти Ти[58]. Се бо[59], в беззако́ниих зача́т есмь, и во гресе́х роди́ мя ма́ти моя́. Се бо, и́стину возлюби́л еси́; безве́стная и та́йная прему́дрости Твоея́ яви́л ми еси́[60]. Окропи́ши мя иссо́пом[61], и очи́щуся; омы́еши мя, и па́че сне́га убелю́ся. Слу́ху моему́ да́си[62] ра́дость и весе́лие; возра́дуются ко́сти смире́нныя[63]. Отврати́ лице́ Твое́ от грех мои́х и вся беззако́ния моя́ очи́сти. Се́рдце чи́сто сози́жди[64] во мне, Бо́же, и дух прав обнови́ во утро́бе[65] мое́й. Не отве́ржи мене́ от лица́ Твоего́ и Ду́ха Твоего́ Свята́го не отыми́ от мене́. Возда́ждь ми ра́дость спасе́ния Твоего́ и Ду́хом Влады́чним утверди́ мя. Научу́ беззако́ныя путе́м Твои́м, и нечести́вии к Тебе́ обратя́тся. Изба́ви мя от крове́й, Бо́же, Бо́же спасе́ния моего́; возра́дуется язы́к мой пра́вде Твое́й. Го́споди, устне́́[66] мои́ отве́рзеши, и уста́[67] моя́ возвестя́т хвалу́ Твою́. Я́ко а́ще бы[68] восхоте́л еси́ же́ртвы, дал бых у́бо[69]: всесожже́ния[70] не благоволи́ши. Же́ртва Бо́гу дух сокруше́н; се́рдце сокруше́нно и смире́нно Бог не уничижи́т. Ублажи́, Го́споди, благоволе́нием Твои́м Сио́на[71], и да сози́ждутся сте́ны Иерусали́мския. Тогда́ благоволи́ши же́ртву пра́вды, возноше́ние и всесожега́емая; тогда́ возложа́т на oлта́рь Твой тельцы́.


Символ веры

1Ве́рую во еди́наго Бо́га Отца́, Вседержи́теля, Творца́ не́бу и земли́, ви́димым же всем и неви́димым[72]. 2И во еди́наго Го́спода Иису́са Христа́, Сы́на Бо́жия, Единоро́днаго, И́же от Отца́ рожде́ннаго пре́жде всех век[73]; Све́та от Све́та, Бо́га и́стинна от Бо́га и́стинна, рожде́нна, несотворе́нна, единосу́щна Отцу́, И́мже вся бы́ша[74]. 3Нас ра́ди челове́к и на́шего ра́ди спасе́ния сше́дшаго с небе́с и воплоти́вшагося от Ду́ха Свя́та и Мари́и Де́вы и вочелове́чшася[75]. 4Распя́таго же за ны[76] при Понти́йстем Пила́те, и страда́вша, и погребе́нна. 5И воскре́сшаго в тре́тий день по Писа́нием[77]. 6И возше́дшаго на небеса́, и седя́ща одесну́ю[78] Отца́. 7И па́ки гряду́щаго[79] со сла́вою суди́ти живы́м и ме́ртвым, Его́же Ца́рствию не бу́дет конца́. 8И в Ду́ха Свята́го, Го́спода, Животворя́щаго, И́же от Отца́ исходя́щаго, И́же со Отце́м и Сы́ном спокланя́ема[80] и ссла́вима, глаго́лавшаго проро́ки[81]. 9Во еди́ну Святу́ю, Собо́рную и Апо́стольскую Це́рковь. 10Испове́дую еди́но креще́ние[82] во оставле́ние грехо́в. 11Ча́ю воскресе́ния ме́ртвых, 12и жи́зни бу́дущаго ве́ка[83]. Ами́нь.


Молитва 1-я, святого Макария Великого

Конец ознакомительного фрагмента.

Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

Примечания

1

В пасхальную седмицу вместо утренних и вечерних молитв читают часы Святой Пасхи.

2

Напечатанное курсивом (названия молитв и пояснения) не читается во время молитвы.

3

Аминь – истинно, верно, да будет так (древнеев-рейск.).

4

Мы́тарь – сборщик податей; во времена Спасителя это слово было почти равнозначно слову «грешник».

5

Бу́ди мне – будь ко мне.

6

Моли́тв ра́ди – по молитвам.

7

Пречи́стыя Твоея́ Ма́тере – Пречистой Твоей Матери.

8

И́же везде́ сый – Ты, Вездесущий (везде находящийся). (Иже – Который; сый – сущий, существующий, находящийся, пребывающий.)

9

И вся исполня́яй – и всё Собой наполняющий, а также – всё восполняющий и улучшающий.

10

Сокро́вище благи́х – сокровищница, источник всего благого (всех благ).

11

И жи́зни Пода́телю – Податель жизни! (Звательный падеж).

12

В ны – в нас

13

Бла́же – Благой! (обращение).

14

От Пасхи до Вознесения вместо этой молитвы читается тропарь:

Христо́с воскре́се из ме́ртвых, сме́ртию смерть попра́в и су́щим во гробе́х живо́т дарова́в. (Трижды.)

От Вознесения до Троицы начинаем молитвы со Святы́й Бо́же…, опуская все предшествующие.

Это замечание относится и к молитвам на сон грядущим.

15

При́сно – всегда.

16

Во ве́ки ве́ков – вечно.

17

Го́споди, очи́сти грехи́ на́ша – обращение к Богу Отцу.

18

Влады́ко, прости́ беззако́ния на́ша – обращение к Богу Сыну.

19

Свя́тый, посети́ и исцели́ не́мощи на́ша – обращение к Богу Духу Святому.

20

И́мене Твоего́ ра́ди – для славы Твоего имени.

21

О́тче – Отец (обращение – форма звательного падежа).

22

И́же еси́ на Небесе́х – сущий (живущий) на Небесах, то есть Небесный.

23

Да святи́тся – да будет свято и прославляемо.

24

Я́ко на Небеси́, и на земли́ – как на Небе, так и на земле (яко – как).

25

Насу́щный – необходимый для существования, для жизни.

26

Даждь – дай.

27

Днесь – сегодня.

28

Я́коже – как.

29

От лука́ваго – 1) лукавый – отец лжи, диавол; 2) лукавое – все неправедное, злое; зло (слова «лукавый», «лукавство» – производные от слова «лук»: нечто непрямое, изогнутое, кривое, как лук).

30

Припа́даем Ти – припадаем к Твоим стопам.

31

Бла́же – Благой (обращение, звательный падеж).

32

А́нгельскую песнь вопие́м Ти, Си́льне – Ангельскую песнь воспеваем Тебе, Сильный (обращение).

33

Одр – ложе, кровать.

34

Воздви́гл мя еси – Ты воздвиг (поднял) меня.

35

Устне́ мои́ отве́рзи – ус та (губы) мои раскрой.

36

Во е́же пе́ти Тя – для того, что бы воспевать Тебя.

37

Внеза́пно – в старых молитвословах встречаются варианты: внезапно, напрасно. «Напрасно» по-церковнославянски и есть «внезапно»; «напрасная смерть» – это внезапная смерть.

38

Kоего́ждо – каждого.

39

Стра́хом – в страхе, от страха.

40

Зове́м – здесь: да взываем, да восклицаем.

41

В церковнославянском языке нет звука «ё», а поэтому надо читать «зовем», а не «зовём», «твое», а не «твоё», «мое», а не «моё», и т. д.

42

Я́ко мно́гия ра́ди Твоея́ бла́гости – ибо по множеству Твоей благости.

43

Ниже́ погуби́л мя еси́ – и не предал меня смерти.

44

Обы́чно – как всегда, как Ты постоянно делаешь.

45

Неча́яние – неведение, отчаяние.

46

Во е́же – что бы.

47

У́треневати – рано вставать, произносить утреннюю молитву.

48

Держа́ва – сила, власть, подвластная область (то есть – и весь мир Божий).

49

О́чи мы́сленныя – очи душевные.

50

Отве́рзи – открой.

51

Словесе́м Твои́м – учению, слову Твоему.

52

Испове́дание – здесь: слава, хвала, благодарение.

53

Щедро́та – щедрая милость; милосердие, сострадание, жалость.

54

Наипа́че – особенно, более всего (паче – более).

55

Я́ко – здесь: ибо, потому что.

56

Вы́ну – всегда, во всякое время, непрестанно.

57

Да оправди́шися – Ты будешь праведен.

58

Внегда́ суди́ти Ти – когда Ты будешь судить (внегда – когда).

59

Се́ бо – вот, воистину (се – вот; бо – ибо, потому что).

60

Безве́стная и та́йная прему́дрости Твоея́ яви́л ми еси́ – неизвестное (сокровенное) и тайное (то есть сокровенную тайну) Твоей премудрости Ты явил мне.

61

Иссо́п – трава, употреблявшаяся в качестве кропила.

62

Да́си – Ты дашь.

63

Смире́нныя – сокрушенные, разбитые (так мы говорим о болезни или сильной усталости).

64

Сози́жди – создай, сделай.

65

Утро́ба – здесь: самая сокровенная, невидимая глубина души.

66

Устне́ – губа (двойственное число от устна – губа).

67

Уста́ – рот, органы речи.

68

А́ще бы – если бы.

69

Дал бы́х у́бо – я дал бы, я мог бы дать.

70

Всесожже́ния, или всесожега́емая – жертва, при которой животное всё без остатка сжигалось на жертвеннике.

71

Сио́н – гора в Иерусалиме, на которой возвышалась иерусалимская крепость и где хранилась главная святыня Израиля – Kовчег Завета; символ Церкви.

72

Ви́димым же всем и неви́димым – всего видимого и невидимого, т. е. видимого (материального) и невидимого (духовного) мира.

73

Пре́жде всех век – прежде всякого времени, до начала времени.

74

И́мже вся бы́ша – от Kоторого всё произошло, весь мир произошел.

75

Вочелове́чшася – сделавшегося истинным Человеком.

76

За ны – за нас.

77

По Писа́нием – как было предсказано в Писании.

78

Одесну́ю – по правую руку.

79

И па́ки гряду́щаго – и Kоторый опять придет.

80

И́же со Отце́м и Сы́ном спокланя́ема и ссла́вима – Которому следует поклоняться и Которого надлежит славить вместе, наравне с Отцом и Сыном.

81

Глаго́лавшаго проро́ки – говорившего через пророков.

82

Едино креще́ние – одно в жизни Таинство Крещения.

83

Жи́зни бу́дущаго ве́ка – другой, вечной жизни

Конец ознакомительного фрагмента
Купить и скачать всю книгу
На страницу:
1 из 1