bannerbannerbanner
Акафистник путешествующим
Акафистник путешествующим

Полная версия

Акафистник путешествующим

Настройки чтения
Размер шрифта
Высота строк
Поля
На страницу:
1 из 1

Акафистник путешествующим

Допущено к публикации Издательским Советом Русской Православной Церкви № ИС Р15-423-1933

Исключительно для келейного пользования

© Людоговский Ф.Б., предисловие, 2015

© Издательство «ДАРЪ», 2015

© ООО ТД «Белый город», 2015

Предисловие

Акафист – жанр древний и одновременно очень молодой. Первый акафист был написан в Византии не позднее 626 г. (возможно, в VI в. или даже во второй половине V в.) и посвящен Богородице. Этот прекрасный гимн и сейчас можно увидеть почти в любом молитвослове. Позже были написаны и многие другие акафисты – Пресвятой Троице, Спасителю, Бородице, ангелам и святым. В наше время ежегодно появляются десятки новых акафистов на разных языках: церковнославянском, греческом, румынском, сербском, польском, украинском, французском и др. Едва ли не половина из существующих на сегодняшний день полутора тысяч акафистов были созданы в наши дни, в последние 25–30 лет.

Структура акафистов достаточно проста. Каждый текст состоит из 25 строф – кондаков и икосов. Кондаки (кроме первого) заканчиваются воззванием Аллилуия. Икосы содержат хайретизмы – обращения к святому, к Богородице или Спасителю, как правило, начинающиеся со слова Радуйся. Завершаются икосы рефреном (припевом) – хайретизмом, который повторяется во всех икосах, а также в первом кондаке. В первом акафисте Богородице (его иногда называют Великим акафистом) рефрен звучит так: Радуйся, НевестоНеневестная. У каждого акафиста – свой рефрен. После икосов и кондаков следует молитва (или две-три молитвы).

Акафисты хороши тем, что их можно петь всем храмом (конечно, для этого у каждого человека должен быть перед глазами текст). Обычно священник читает кондак, а миряне поют Аллилуия; затем священник читает первую часть икоса, а миряне поют хайретизмы и рефрен. Таким образом прихожане оказываются вовлечены в богослужение, а не остаются, как это часто бывает, лишь зрителями и слушателями.

* * *

В предлагаемом Вашему вниманию сборнике представлены акафисты, которые можно читать во время паломничества и вообще во время любого путешествия.

Христиане с давних пор совершают паломничества в Святую Землю, где происходили события библейской истории и где прошла земная жизнь нашего Спасителя; многие стремятся увидеть место подвигов того или иного святого, посетить известные храмы и монастыри. Но ведь и вся наша жизнь – это путешествие, конечной целью которого для христианина является Царство Триипостасного Бога. Поэтому на первом месте в нашем сборнике мы помещаем акафист Святой Троице, написанный в Юго-Западной Руси не позднее XVII века, переработанный в середине XIX века свт. Иннокентием Херсонским и тогда же отредактированный свт. Филаретом Московским. Празднование Святой Троице совершается в день Пятидесятницы.

Далее следуют акафисты Богородице Одигитрии (т. е. Путеводительнице) в честь трех Ее икон: Смоленской, Выдропусской и Тихвинской. Празднование Смоленской и Выдропусской иконам Богородицы – 28 июля (10 августа), Тихвинской Путеводительнице – в 5-е воскресенье Великого поста. Акафист Пресвятой Богородице в честь Смоленской иконы был одобрен Синодом в 1914 году, Выдропусской – в 2013, акафист в честь Тихвинской Путеводительницы был написан в наши дни и опубликован по благословению архиепископа Херсонского Таврического Иоанна.

Архангел Рафаил, согласно ветхозаветной книге Товита, сопровождал юного Товию в его путешествии. Память этого Архангела, равно как и всех Небесных сил бесплотных, – 8 (21) ноября. Автор акафиста, положенного в основу публикуемого нами текста, неизвестен; первоначальный текст был переработан Е.В. Храповицким и впоследствии отредактирован свящ. Федором Людоговским.

В молитвах, предваряющих крещение, священник просит Бога Отца о крещаемом: «соедини с жизнью его Ангела светлого, избавляющего его от всякого коварства противника, от встречи злой, от демона полуденного, и от мечтаний порочных». Этого Ангела мы именуем хранителем. «Акафист святому Ангелу, неусыпаемому хранителю человеческой жизни» был написан насельником Луховского монастыря Костромской епархии иеромонахом Филуменом и одобрен Святейшим Синдом в 1863 году.

Праведный Иосиф Обручник сопровождал Деву Марию на пути из Назарета в Вифлеем, а после рождения Богомладенца Иисуса – и во время их бегства в Египет. Память праведного Иосифа совершается в первое воскресенье после праздника Рождества Христова. Акафист святому Иосифу Обручнику был составлен профессором Московской духовной академии П.С. Казанским и одобрен Синодом в 1871 году.

Святитель Николай, архиепископ Мир Ликийских, известен всему христианскому миру своими многочисленными чудесами, в том числе помощью путешествующим по морю и по суше. Акафист святому был написан столетия назад по-гречески, а затем переведен на церковнославянский язык

Святитель Иоанн (Максимович) совершал свое служение в России и Европе, в Азии и в Америке – он, пожалуй, один из немногих святых, которые в своем наименовании соединяют города двух частей света: Шанхайский и Сан-Францисский. Святитель Иоанн в своей жизни очень много путешествовал, в том числе по воздуху, поэтому многие христиане молятся ему о благополучном полете. Акафист святителю Иоанну был написан иеромонахом Серафимом (Роузом; 1934–1982) – его почитают как подвижника и молитвенника и в России, и в Америке – и одобрен Священным Синдом в 2012 году.


Священник Федор Людоговский


Икона Пресвятой и Животворящей Троицы

Акафист Пресвятой и Животворящей Троице

Кондак 1

Предве́чный Царю́ веко́в и Го́споди, всея́ тва́ри ви́димыя и неви́димыя Соде́телю, Ему́же, в Тро́ице Святе́й сла́вимому Бо́гу, вся́ко коле́но покланя́ется небе́сных, земны́х и преиспо́дних: те́мже и мы, я́ко креще́ннии в Трисвято́е и́мя Твое́, а́ще и недосто́йнии, хвале́бное сие́ дерза́ем принести́ Тебе́ пе́ние: Ты же, я́ко Творе́ц, Промысли́тель и Судия́ наш, вонми́ гла́су раб Твои́х, и не отста́ви ми́лости Твоея́ от нас, да из глубины́ души́ вы́ну зове́м Ти:

Свят, Свят, Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, поми́луй ны, па́дшее созда́ние Твое́, и́мене ра́ди свята́го Твоего́.

Икос 1

Арха́нгели и А́нгели, Нача́ла и Вла́сти, Престо́ли и Госпо́дствия, предстоя́ще самому́ Престо́лу Сла́вы Твоея́, не довлеют изрещи́ вели́чия соверше́нств Твои́х: многоочи́тии же Херуви́ми и шестокрила́тии Серафи́ми, закрыва́юще ли́ца своя́, то́чию с тре́петом и любо́вию взыва́ют друг ко другу: «Свят, Свят, Свят Госпо́дь Савао́ф!» Нам у́бо, и́же прах и пе́пел есмы́, кольми́ па́че удо́бее люби́ти молча́ние: но, да не толи́ких щедро́т, в созда́нии и искупле́нии на нас излиянных,́ непа́мятливы яви́мся и неблагода́рни, подража́юще го́рнему славосло́вию, с ве́рою и любо́вию взыва́ем:

Свят, Свят, Свят еси́, Господи Бо́же наш, неисповеди́мая соверше́нств Высото́ и неизследи́мая та́ин Пучи́но;

Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, везде́ сый и вся исполня́яй, Еди́ный и То́йжде вчера́, днесь и во ве́ки.

Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, вся моги́й, нарица́яй не су́щая я́ко су́щая, низводя́й да́же до а́да и па́ки возводя́й;

Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, испыту́яй сердца́ и утро́бы челове́ческия, исчита́яй зве́зды и всем им имена́ нарица́яй.

Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, Его́же вси путие́ и́стинны и все су́дьбы оправда́ны вку́пе и вожделе́нны;

Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, отдая́ грехи́ отце́в на ча́да, ми́луяй же и награжда́яй в ро́ды родо́в.

Свят, Свят, Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, поми́луй ны, па́дшее созда́ние Твое́, и́мене ра́ди свята́го Твоего́.

Кондак 2

Видев Тя Иса́ия на Престоле высо́це и превознесе́нне, глаго́лаше: о окаянный аз, я́ко человек сый и нечи́сты устне́ имы́й, и Господа Саваофа видех очи́ма моима. Егда́ же угль горящий, носимый от Ангела, прикоснуся усто́м его, чисте восхваля́ше Тебе Отца, и Сына, и Святаго Духа, Единаго Бога. Попали́ у́бо, о Пресвятая Троице, огнем Божества Твоего те́рние и наших многих беззаконий, да чистым сердцем возопие́м Тебе: Аллилу́ия.

Икос 2

Разум неуразуме́нный разумети ища великий во пророцех Моисей, глаго́лаше: яви мне лице Твое, да разумно вижду Тя. Ты же к нему: задняя Моя у́зриши, лице же Мое не яви́тся тебе: не бо у́зрит человек лице Мое и жив будет. Нам же, а́ще и недостойным, благоволил еси́ явити Себе в лице́ Единороднаго Сына Твоего: темже благодарне вопие́м:

Свят, Свят, Свят еси, Господи Боже наш, Серафимов пламенногоря́щая любы́ и Херувимов вы́ну светящая премудросте;

Свят еси, Господи Боже наш, Небесных Престолов превышний Царю и премирных Господствий всеи́стинный Господи.

Свят еси, Господи Боже наш, Вышних Сил непобедимая Крепосте и Горних Властей всемогущий Властителю;

Свят еси, Господи Боже наш, Архангелов всерадостное благовестие и Ангелов неумолкающая проповедь.

Свят еси, Господи Боже наш, разумных Начал верховное Всеначало, и всех прочих небесных чинов державный повелителю;

Свят еси, Господи Боже наш, Един име́яй безсмертие и живый во Свете Непристу́пнем, со избра́нными же Твоими, я́ко со други, лицем к лицу бесе́дуяй.

Свят, Свят, Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, поми́луй ны, па́дшее созда́ние Твое́, и́мене ра́ди свята́го Твоего́.

Кондак 3

Силою неизрече́ннаго могущества Твоего вся содержи́ши, Словом неизсле́димыя Премудрости Твоея вся строиши, Духом уст Твоих вся живи́ши и радуеши, о Трисо́лнечне Вседе́телю. Измерил еси небо дла́нию и землю пя́дию, но́сиши и пита́еши всю тварь, вся по имени призыва́еши, и несть моги́й утаитися властительныя десни́цы и взора Твоего: сего́ ради со всеми вышними и нижними силами, со умилением припа́дающе, зовем Ти: Аллилу́ия.

Икос 3

Имеяй всякое создание рабо́тно повелению Твоему, всюду явля́еши следы Промысла и неизче́тных совершенств Твоих: темже невидимая Твоя и присносущную Силу и Божество, твореньми помышляема, видяще, со удивлением и радостию зовем:

Свят, Свят, Свят еси, Господи Боже наш, властительный Содетелю видимых и невидимых, и любвеобильный Строителю настоящих и грядущих;

Свят еси, Господи Боже наш, от четы́рех стихий соста́вивый тварь и четы́рьми времены́ круг лета венча́вый.

Свят еси, Господи Боже наш, повеле́вый солнцу светити во дни, и луне со звездами просвещати нощь;

Свят еси, Господи Боже наш, изводяй ветры от сокровищ, одеваяй небо облаки, и посылаяй дождь и росу в прохлаждение зноя.

Свят еси, Господи Боже наш, препоясу́яй хо́лмы радостию и долы веселием, украшаяй крины сельныя и венча́яй поля класами;

Свят еси, Господи Боже наш, посылаяй пищу птенцем вра́новым, напая́яй вся звери се́льныя, и полагаяй щедроты Своя на всех делех Своих.

Свят, Свят, Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, поми́луй ны, па́дшее созда́ние Твое́, и́мене ра́ди свята́го Твоего́.

Кондак 4

Бурю внутрь имея душепа́губныя ереси, вторый Иуда, Арий безумный, отве́ржеся Тебе Сына Божия, Единаго от Пребожественныя Троицы быти; мы же аще и и́но лице́ Отчее, и́но Сыновнее, и́но Святаго Духа глаголем: но Отчее, Сыновнее и Святаго Духа Едино Божество, ра́вну силу, соприсносу́щно величество, сердцем и устны́ исповедуем, и яко Трисолнечным светом в купели крещения озаре́ннии, Отцу, и Сыну, и Святому Духу, Единому Богу покланяемся, зовуще: Аллилу́ия.

Икос 4

Слышавше пастырие и учителие Святыя Церкве Ария, яко лютаго зверя, вторгшася в словесное Христово стадо, и восхищающа о́вцы от истиннаго испове́дания православныя веры, сошедшеся в Никеи на соборе, Бога, а не тварь, Христа исповедаша, и равна Отцу Сына и Святаго Духа чту́ще, громогласне возгласиша:

Свят, Свят, Свят еси, Господи Боже наш, Боже Отче, Боже Сыне, Боже Душе Святый, Единый Истинный Боже, а не три бози;

Свят еси, Господи Боже наш, несозданный Отче, несозданный Сыне, несозданный Душе Святый, Едине вкупе несозданне, а не три осо́бь несозданны.

Свят еси, Господи Боже наш, Отец раждаяй предвечно Сына, Сын раждаемый безле́тно от Отца, Дух Святый из Него же от век происходя́й, но не раждаяся;

Свят еси, Господи Боже наш, Отец, воззвавый нас от небытия́, Сын, искупи́вый нас падших Крестом Своим, Дух Святый, освящаяй и животворяй всех Своею благодатию.

Свят еси, Господи Боже наш, в духе, душе и теле нашем трехчастную ски́нию на вселение Свое основати благоволи́вый, и всеконе́чне грехом разрушитися ей в нас не попусти́вый;

Свят еси, Господи Боже наш, знамение Триипоста́снаго Существа Своего на всех делех рук Своих, в мире видимом и невидимом, положивый.

Свят, Свят, Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, поми́луй ны, па́дшее созда́ние Твое́, и́мене ра́ди свята́го Твоего́.

Кондак 5

Пребезнача́льная и Вседе́тельная Троице, создав нас по образу и по подобию Твоему, заповедала еси творити угодная пред Тобою: мы же, окаяннии, злую волю нашу возлюбивше, обеты крещения отверго́хом, образ Твой помрачихом; ныне же паки к Тебе прибегаем и молимся, подаждь нам благодать Твою, исхи́ти нас из руки враг, видимых и невидимых, и спаси ны, и́миже веси судьбами, да во веки веков зовем Тебе: Аллилу́ия.

Икос 5

Видяще разум превосходящая совершенства Твоя и неизрече́нная благодеяния к бедным сынам Адамлим (в Тя бо, Триединаго Бога истинно веруяй, мертвый духом оживляется, оскверненный совестию очищается, погибший спасается), благодарным умом, благодарным сердцем, благодарными усты́, от Тебе созда́нными, прекло́ньше колена, глаголем:

Свят, Свят, Свят еси, Господи Боже наш, в Триипостасном Совете Твоем положи́вый сотворити человека, и в тело его, от пе́рсти взятое, дыхание жизней из уст Твоих вдохнувый;

Свят еси, Господи Боже наш, образом и подобием Твоим в лице́ Адама всех нас почты́й, и рая́ сладости наследники учини́вый.

Свят еси, Господи Боже наш, разумом превыше всего видимаго вознесы́й нас, и тварь всю до́льнюю под но́зе наши покоривый;

Свят еси, Господи Боже наш, древо жизни в пищу нам дарова́вый и даром безсмертия ны обогативый.

Свят еси, Господи Боже наш, преслу́шавших заповедь прародителей наших и по грехопадении не оста́вивый, но на уповании спасения прямо Эдема вселивый;

Свят еси, Господи Боже наш, изведы́й и нас из чрева матере на́шея и благодатию Евангелия, по рождении, освятивый.

Свят, Свят, Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, поми́луй ны, па́дшее созда́ние Твое́, и́мене ра́ди свята́го Твоего́.

Кондак 6

Проповедник правды и ревнитель Святаго имене Твоего, Илия́ досточу́дный, воззва́н от Ангела, ста в горе́ Хори́ве: бысть же дух крепок, низлага́яй горы, бысть трус ве́лий и огнь паля́щ, но не в сих Тя виде, и по огни́ глас хла́да тонка, и тамо Господь; покрыв убо лице ми́лотию, с веселием и страхом взываше: Аллилу́ия.

Икос 6

Возсиял еси в просвещение всему миру сияние Трисветлаго Божества Твоего, отгна́л еси вся идольская заблуждения, Триипостасный Боже и Господи; весь же род человеческий от до́лгия тьмы язычества в чудный свет Евангелия привел еси, имже озаре́ннии, славим вседержавный Промысл Твой о нас, зовуще:

Свят, Свят, Свят еси, Господи Боже наш, до конца растле́нную грехом тварь вода́ми потопными потребивый и в лице́ Ноя обновивый весь род человеч;

Свят еси, Господи Боже наш, отлучивый отца верующих Авраама от смешения язык и в потомстве его истинную Церковь основавый.

Свят еси, Господи Боже наш, изведы́й люди Своя из Египта, препита́вый их манною в пустыни и введы́й в землю, кипящую медом и млеком;

Свят еси, Господи Боже наш, воздви́гий Давида, испо́лнивый Духом Своим пророки и теми среди Израиля веру в обетованнаго Искупителя сохранивый.

Свят еси, Господи Боже наш, пленом Вавилонским согре́шшыя люди Своя наказа́вый и, по скончании его, паки Иерусалиму возгради́тися повелевый;

Свят еси, Господи Боже наш, Маккаве́и в вере и преданиих отеческих непоколебимыми до смерти показа́вый, и Церковь подзако́нную, яко невесту, до пришествия возлюбленнаго Жениха, це́лу соблюды́й.

Свят, Свят, Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, поми́луй ны, па́дшее созда́ние Твое́, и́мене ра́ди свята́го Твоего́.

Кондак 7

Хотя проявити величие любве и милосердия Твоего к падшему роду человеческому, егда прии́де кончина лета, послал еси Единороднаго Сына Твоего, ражда́ема от Жены, быва́ема под законом, да подзаконныя искупи́т, Иже, пожив на земли́ яко человек и искупив ны Крестом Своим, вознесе́ся на небо, отню́дуже, исполня́яй обетование, низпосла́ нам Пресвятаго Духа Своего, да зовем вси: Аллилу́ия.

Икос 7

Дивное воистину и новое показал еси чудо, дивный в высоких, Господи, егда по низпослании Пресвятаго Духа на избра́нныя ученики и апостолы, извел еси их на проповедь всему миру, да возвестят великое имя Пресвяты́я Троицы и пленят вся языки в послушание веры: темже, чудя́щеся силе и действию богодухновенных словес их, с радостию зовем:

Свят, Свят, Свят еси, Господи Боже наш, избравый немощная, худоро́дная и бу́ия мира, да посрамя́т крепкия, славныя и премудрыя;

Свят еси, Господи Боже наш, воодушеви́вый безчисленныя сонмы мучеников, да тьмами мучений и смертей запечатлеют истину Евангелия и силу благодати Христовы.

Свят еси, Господи Боже наш, сердце равноапостольнаго Константина знамением Креста преклони́вый, и тем конец лютым гонением на христиан положивый;

Свят еси, Господи Боже наш, седмию́ Вселенскими Соборы богоносных отец, яко седмию столпы́, Церковь оградивый и еретическим треволнением неприступну сотворивый.

Свят еси, Господи Боже наш, богомудрым учителем и великим подвижником благочестия, яко пресветлым звезда́м на тверди Церкве, возсияти даровавый;

Свят еси, Господи Боже наш, и владыку земли Российския Владимира к свету истинныя веры наставивый, и тем всю страну нашу от прелести многобожия свободивый.

Свят, Свят, Свят еси́, Го́споди Бо́же наш, поми́луй ны, па́дшее созда́ние Твое́, и́мене ра́ди свята́го Твоего́.

Кондак 8

Конец ознакомительного фрагмента.

Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

Конец ознакомительного фрагмента
Купить и скачать всю книгу
На страницу:
1 из 1