bannerbannerbanner
Молитвы о детях
Молитвы о детях

Полная версия

Молитвы о детях

текст

0

0
Настройки чтения
Размер шрифта
Высота строк
Поля
На страницу:
1 из 1

Молитвы о детях

Рекомендовано к публикации Издательским Советом Русской Православной Церкви

(ИС 15-406-3080)

Молитвы при детородном неплодстве

Молитва супругов, детей не имущих

(о даровании детей)

Услы́шь нас, Милосе́рдный и Всемогу́щий Бо́же, да моле́нием на́шим ниспо́слана бу́дет благода́ть Твоя́. Будь ми́лостив, Го́споди, к моли́тве на́шей, воспомяни́ зако́н Твой об умноже́нии ро́да челове́ческого и будь ми́лостивым Покрови́телем, да Твое́ю по́мощью сохрани́тся Тобо́ю же устано́вленное. Ты вла́стною си́лою Твое́ю из ничего́ все сотвори́л и положи́л нача́ло всего́ в ми́ре существу́ющего; сотвори́л и челове́ка по о́бразу Своему́ и высо́кою та́йною освяти́л сою́з супру́жества в предуказа́ние та́йны едине́ния Христа́ с Це́рковью. При́зри, Милосе́рдный, на рабо́в Твои́х сих (имена), сою́зом супру́жеским соедине́нных и умоля́ющих о Твое́й по́мощи, да бу́дет на них ми́лость Твоя́, да бу́дут плодови́ты и да уви́дят они́ сыны́ сыно́в свои́х да́же до тре́тьяго и четве́ртаго ро́да и до жела́емой ста́рости доживу́т и войду́т в Ца́рство Небе́сное че́рез Го́спода на́шего Иису́са Христа́, Кото́рому вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние подоба́ет со Святы́м Ду́хом во ве́ки. Ами́нь.

Праведным Богоотцам Иоакиму и Анне, родителям Пресвятой Девы Марии

(эти святые до самой старости несли горькое неплодство, но потом по благословению Божиему родили Пресвятую Деву Марию)

Тропарь, глас 1-й

И́же в зако́нней благода́ти пра́ведни бы́вше, Младе́нца Богода́ннаго породи́ша нам, Иоаки́м и А́нна. Те́мже днесь све́тло торжеству́ет, ве́село пра́зднующи, Боже́ственная це́рковь, честну́ю ва́шу па́мять, сла́вящи Бо́га, воздви́гшаго рог спасе́ния нам в дому́ Дави́дове.

Кондак, глас 2-й

Ра́дуется ны́не А́нна, непло́дства разреши́вшися соу́з, и пита́ет Пречи́стую, созыва́ющи вся воспе́ти Дарова́вшего от чре́ва ея́ челове́ком, Еди́ну Ма́терь и Неискусому́жную.

Молитва

О святи́и пра́ведницы, Богоотцы́ Иоаки́ме и А́нно! Моли́те милосе́рдаго Го́спода, я́ко да отврати́т от нас гнев Свой, по дело́м на́шим пра́ведно на ны дви́жимый, и да безчи́сленная прегреше́ния на́ша презре́в, обрати́т нас, раб Бо́жиих (имена), на путь покая́ния, и на стези́ за́поведей Свои́х да утверди́т нас. Та́же моли́твами ва́шими в ми́ре жизнь на́шу сохрани́те, и во всех благи́х благо́е поспеше́ние испроси́те, вся к животу́ и благоче́стию потре́бная нам от Бо́га да́рующе, от вся́ких напа́стей и бед и внеза́пныя сме́рти предста́тельством ва́шим нас избавля́юще и от всех враг ви́димых и неви́димых защища́юще, и та́ко в ми́ре вре́менное сие́ житие́ преше́дше, в ве́чный дости́гнем поко́й, иде́же ва́шим святы́м умоле́нием да сподо́бимся Небе́снаго Ца́рствия Христа́ Бо́га на́шего, Ему́же, со Отце́м и Пресвяты́м Ду́хом, подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние во ве́ки веко́в.

Пророку Захарии и праведной Елисавете, родителям Иоанна Предтечи

(у этих благочестивых супругов также до старости не было детей, а затем по благословению Божиему родили Иоанна Предтечу)

Тропарь, глас 4-й

Свяще́нства оде́ждою обложе́н, прему́дре, по зако́ну Бо́жию всесожже́ния прия́тна священноле́пно приноси́л еси́, Заха́рие, и был еси́ свети́льник и зри́тель та́йных, знаме́ния в тебе́ благода́ти нося́ я́вственно, всему́дре. И мече́м убие́н был в хра́ме Бо́жии, Христо́в проро́че, с Предте́чею моли́ спасти́ся душа́м на́шим.

Кондак, глас 3-й

Проро́к днесь и свяще́нник Вы́шняго, Заха́рия предложи́, Предте́чев роди́тель, трапе́зу своея́ па́мяти, ве́рныя пита́я, питие́ бо пра́вды всем раствори́в, сего́ ра́ди скончава́ется, я́ко Боже́ственный та́инник Бо́жия благода́ти.

Преподобному Роману

(об этом святом сказано: Многи жены неплодныя молитвою чада родити сотвори)

Тропарь, глас 8-й

В тебе́, о́тче, изве́стно спасе́ся е́же по о́бразу: прии́м бо крест, после́довал еси́ Христу́, и де́я учи́л еси́ презира́ти у́бо плоть, прехо́дит бо, прилежа́ти же о души́, ве́щи безсме́ртней; темже и со А́нгелы сра́дуется, преподо́бне Рома́не, дух твой.

Кондак, глас 2-й

Чистото́ю душе́вною Боже́ственно вооружи́вся, и непреста́нныя моли́твы я́ко копие́ вручи́в кре́пко, поборо́л еси́ бесо́вская ополче́ния, Рома́не, о́тче наш, моли́ непреста́нно о всех нас.

Молитва

О свяще́нная главо́, преподо́бне о́тче, преблаже́нне а́вво Рома́не, не забу́ди убо́гих твои́х до конца́, но помина́й нас всегда́ во святы́х и благоприя́тных моли́твах к Бо́гу: помяни́ ста́до твое́, е́же сам упа́сл еси́, и не забу́ди посеща́ти чад твои́х, моли́ за ны, о́тче свяще́нный, за де́ти твоя́ духо́вныя, я́ко име́яй дерзнове́ние к Небе́сному Царю́: не премолчи́ за ны ко Го́споду, и не пре́зри нас, ве́рою и любо́вию чту́щих тя: помина́й нас недосто́йных у Престо́ла Вседержи́телева, и не преста́й моля́ся о нас ко Христу́ Бо́гу, и́бо дана́ тебе́ бысть благода́ть за ны моли́тися. Не мним бо тя су́ща ме́ртва: а́ще бо те́лом и преста́вился еси́ от нас, но и по сме́рти жив сый пребыва́еши, не отступа́й от нас ду́хом, сохраня́я нас от стрел вра́жиих и вся́кия пре́лести бесо́вския и ко́зней диа́вольских, па́стырю наш до́брый, а́ще бо и моще́й твои́х ра́ка пред очи́ма на́шима ви́дима есть всегда́, но свята́я твоя́ душа́ со а́нгельскими во́инствы, со безпло́тными ли́ки, с небе́сными си́лами, у престо́ла Вседержи́телева предстоя́щи, досто́йно весели́тся, ве́дуще у́бо тя вои́стину и по сме́рти жи́ва су́ща, тебе́ припа́даем и тебе́ мо́лимся: моли́ся о нас всеси́льному Бо́гу, о по́льзе душ на́ших, и испроси́ нам вре́мя на покая́ние, да невозбра́нно пре́йдем от земли́ на не́бо, от мыта́рств же го́рьких, бесо́в возду́шных князе́й и от ве́чныя му́ки да изба́вимся, и Небе́снаго Ца́рствия насле́дницы да бу́дем со все́ми пра́ведными, от ве́ка угоди́вшими Го́споду на́шему Иису́су Христу́: Ему́же подоба́ет вся́кая сла́ва, честь и поклоне́ние, со Безнача́льным Его́ Отце́м, и с Пресвяты́м и Благи́м и Животворя́щим Его́ Ду́хом, ны́не и при́сно, и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Молитвы беременных женщин о благополучном разрешении и рождении здоровых детей

Пресвятой Богородице перед Ее иконой «Целительница»

Тропарь, глас 4-й

Я́ко Пресве́тлая Звездо́, просия́ Боже́ственными чудесы́ святы́й Твой о́браз Цели́тельнице. Пода́ждь у́бо и нам, Богоро́дице Мари́е, исцеле́ние неду́гов душе́вных и теле́сных, спасе́ние и ве́лию ми́лость.

Молитва

Приими́, о, Всеблагослове́нная и Всемо́щная Госпоже́ Влады́чице Богоро́дице Де́во, сия́ моли́твы, со слеза́ми Тебе́ ныне приноси́мыя от нас, недосто́йных раб Твои́х, ко Твоему́ цельбоно́сному о́бразу пе́ние возсыла́ющих со умиле́нием, я́ко Тебе́ Само́й зде су́щей и вне́млющей моле́нию на́шему. По коему́ждо бо прошению исполне́ние твори́ши, ско́рби облегча́еши, немощны́м здра́вие да́руеши, разсла́бленныя и неду́жныя исцеля́еши, от бе́сных бе́сы прогоня́еши, оби́димыя от обид избавля́еши, прокаже́нныя очища́еши и ма́лыя де́ти ми́луеши; еще́ же, Госпоже́ Влады́чице Богоро́дице, и от уз и темни́ц свобожда́еши и вся́кия многоразли́чныя стра́сти врачу́еши: вся бо суть возмо́жна хода́тайством Твои́м к Сы́ну Твоему́, Христу́ Бо́гу на́шему. О, Всепе́тая Ма́ти, Пресвята́я Богоро́дице! Не преста́й моли́тися о нас недосто́йных раба́х Твои́х, сла́вящих Тя и почита́ющих Тя, и поклоня́ющихся со умиле́нием Пречи́стому о́бразу Твоему́, и наде́жду иму́щих невозвра́тну и ве́ру несумне́нну к Тебе́, Присноде́ве Пресла́вней и Непоро́чней, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Конец ознакомительного фрагмента.

Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

Конец ознакомительного фрагмента
Купить и скачать всю книгу
На страницу:
1 из 1