bannerbannerbanner
Молитвы в телесных недугах
Молитвы в телесных недугах

Полная версия

Настройки чтения
Размер шрифта
Высота строк
Поля
На страницу:
1 из 1

Молитвы в телесных недугах

Рекомендовано к публикации Издательским Советом Русской Православной Церкви (ИС 14-403-0290)

Молитвы о болящих

(общие)

Тропарь, глас 4-й

Ско́рый в заступле́нии еди́н сый, Христе́, ско́рое свы́ше покажи́ посеще́ние стра́ждущему рабу́ Твоему́ (имя), и изба́ви от неду́г и го́рьких боле́зней; и воздви́гни во е́же пе́ти Тя и сла́вити непреста́нно, моли́твами Богоро́дицы, Еди́не Человеколю́бче.

Кондак, глас 2-й

На одре́ боле́зни лежа́щаго и сме́ртною ра́ною уязвле́ннаго, я́коже иногда́ воздви́гл еси́, Спа́се, Петро́ву те́щу и разсла́бленнаго на одре́ носи́маго; си́це и ны́не, Милосе́рде, стра́ждущаго посети́ и исцели́: Ты бо еди́н еси́ неду́ги и боле́зни ро́да на́шего понесы́й и вся моги́й, я́ко Многоми́лостив.

Молитва в болезни

Го́споди Бо́же, Влады́ко жи́зни мое́й, Ты по бла́гости Свое́й сказа́л: не хочу́ сме́рти гре́шника, но чтоб он обрати́лся и жив был. Я зна́ю, что э́та боле́знь, кото́рою я страда́ю, есть наказа́ние Твое́ за мои́ грехи́ и беззако́ния; зна́ю, что по дела́м мои́м я заслужи́л тягча́йшее наказа́ние, но, Человеколю́бче, поступа́й со мно́ю не по зло́бе мое́й, а по безпреде́льному милосе́рдию Твоему́. Не пожела́й сме́рти мое́й, но дай мне си́лы, что́бы я терпели́во сноси́л боле́знь, как заслу́женное мно́ю испыта́ние, и по исцеле́нии от нее́ обрати́лся всем се́рдцем, все́ю душо́ю и все́ми мои́ми чу́вствами к Тебе́, Го́споду Бо́гу, Созда́телю моему́, и жив был для исполне́ния святы́х Твои́х за́поведей, для споко́йствия мои́х родны́х и для моего́ благополу́чия. Ами́нь.

Молитва болящей

Го́споди, ви́дишь Ты мою́ боле́знь. Ты зна́ешь, как я грешна́ и немощна́: помоги́ мне терпе́ть и благодари́ть Твою́ Бла́гость. Го́споди, сотвори́, что́бы боле́знь эта была́ в очище́ние мно́гих мои́х грехо́в. Влады́ко Го́споди, я в рука́х Твои́х, поми́луй меня́ по во́ле Твое́й и, е́сли мне поле́зно, исцели́ меня́ вско́ре. Досто́йное по дела́м мои́м прие́млю; помяни́мя, Го́споди, во Ца́рствии Твое́м! Сла́ва Бо́гу за все!

Молитва первая об исцелении болящего

Влады́ко Вседержи́телю, Врачу́ душ и теле́с на́ших, смиря́яй и вознося́яй, наказу́яй и па́ки исцеля́яй! Раба́ Твоего́ (имя) немощству́юща посети́ ми́лостию Твое́ю, простри́ мы́шцу Твою́, испо́лнену исцеле́ния и врачбы́, и исцели́ его́, возста́ви от одра́ и не́мощи. Запрети́ ду́ху не́мощи, оста́ви от него́ вся́ку я́зву, вся́ку боле́знь, вся́ку огне́вицу и тряса́вицу, и е́же есть в нем согреше́ние или беззако́ние, осла́би, оста́ви, прости́ Твоего́ ра́ди человеколю́бия. Ей, Го́споди, пощади́ созда́ние Твое́ во Христе́ Иису́се, Го́споде на́шем, с Ни́мже благослове́н еси́, и со Пресвяты́м, и Благи́м, и Животворя́щим Твои́м Ду́хом, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Молитва вторая об исцелении болящего

Влады́ко, Вседержи́телю, святы́й Царю́, наказу́яй и не умерщвля́яй, утвержда́яй низпа́дающия и возводя́й низве́рженные, теле́сныя челове́ков ско́рби исправля́яй, мо́лимся Тебе́, Бо́же наш, раба́ Твоего́ (имя) немоществу́юща посети́ ми́лостию Твое́ю, прости́ ему́ вся́кое согреше́ние во́льное и нево́льное. Ей, Го́споди, враче́бную Твою́ си́лу с небесе́ низпосли́, прикосни́ся телеси́, угаси́ огне́вицу, укроти́ страсть и вся́кую не́мощь тая́щуюся, бу́ди врач раба́ Твоего́ (имя), воздви́гни его от одра́ боле́зненнаго и от ло́жа озлобле́ния це́ла и всесоверше́нна, да́руй его́ Це́ркви Твое́й благоугожда́юща и творя́ща во́лю Твою́. Твое́ бо есть, е́же ми́ловати и спаса́ти ны, Бо́же наш, и Тебе́ сла́ву возсыла́ем, Отцу́ и Сы́ну и Свято́му Ду́ху, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Молитва третья об исцелении болящего

О Премилосе́рдый Бо́же, О́тче, Сы́не и Святы́й Ду́ше, в неразде́льной Тро́ице поклоня́емый и сла́вимый, при́зри благоутро́бно на раба́ Твоего́ (имя), боле́знею одержи́маго; отпусти́ ему́ вся согреше́ния его́; пода́й ему́ исцеле́ние от боле́зни; возврати́ ему́ здра́вие и си́лы теле́сныя; пода́й ему́ долгоде́нственное и благоде́нственное житие́, ми́рные Твои́ и прими́рные блага́я, что́бы он вме́сте с на́ми приноси́л благода́рные мольбы́ Тебе́, Всеще́дрому Бо́гу и Созда́телю моему́. Пресвята́я Богоро́дица, всеси́льным заступле́нием Твои́м помоги́ мне умоли́ть Сы́на Твоего́, Бо́га моего́, об исцеле́нии раба́ Бо́жия (имя). Все святы́е и а́нгелы Госпо́дни, моли́те Бо́га о больно́м рабе́ Его́ (имя). Ами́нь.

Молитва о том, чтобы ухаживать с любовью за болящими

Го́споди, Иису́се Христе́, Сы́не Бо́га Жива́го, А́гнче Бо́жий, взе́мляй грехи́ ми́ра, Па́стырю до́брый, положи́вый ду́шу Твою́ за о́вцы Твоя́, Небе́сный Врачу́ душ и теле́с на́ших, исцеля́й вся́кий неду́г и вся́кую я́зву в лю́дях Твои́х! Тебе́ припа́даю, помози́ мне, недосто́йной рабе́ Твое́й. При́зри, Многоми́лостиве, на де́лание и служе́ние мое́, даждь ми бы́ти ве́рною в ма́ле, послужи́ти боля́щим Тебе́ ра́ди, носи́ти не́мощи немощны́х и не себе́, но Тебе́ Еди́ному угоди́ти во вся дни живота́ моего́. Ты бо рекл еси́, о Сладча́йший Иису́се: поне́же сотвори́сте еди́ному сих бра́тий Мои́х ме́ньших, Мне сотвори́сте. Ей, Го́споди, суди́ мне, гре́шной, по сему́ глаго́лу Твоему́, я́ко да сподо́блюся твори́ти благу́ю Твою́ во́лю во отра́ду и утеше́ние искуша́емых, неду́гующих раб Твои́х, их же искупи́л еси честно́ю Твое́ю Кро́вию. Ниспосли́ ми благода́ть Твою́, попаля́ющую во мне страсте́й те́рние, призва́вый мене́, гре́шную, на де́ло служе́ния о Твое́м и́мени; без Тебе́ не мо́жем твори́ти ничесо́же: посети́ у́бо но́щию и искуси́ се́рдце мое́, внегда́ предстоя́ти ми у возгла́вия боля́щих и низве́рженных; уязви́ ду́шу мою́ Твое́ю любо́вию, вся терпя́щею и николи́же отпада́ющею. Тогда́ возмогу́, Тобо́ю укрепля́ема, по́двигом до́брым подвиза́тися и ве́ру соблюсти́, да́же до после́днего моего́ издыха́ния. Ты бо еси́ Исто́чник исцеле́ний душе́вных же и теле́сных, Христе́, Бо́же наш, и Тебе́, я́ко Спаси́телю челове́ков и Жениху́ душ, гряду́щему в полу́нощи, сла́ву и благодаре́ние и поклоне́ние возсыла́ем, ны́не и при́сно и во ве́ки веко́в. Ами́нь.

Молитвы о терпении болезней и несчастий

Праведному Иову Многострадальному

Тропарь, глас 2-й

Па́мять пра́веднаго Твоего́ И́ова, Го́споди, пра́зднующе, тем Тя мо́лим: изба́ви нас от наве́тов и сете́й лука́ваго диа́вола и спаси́ ду́ши на́ша, я́ко Человеколю́бец.

Кондак, глас 8-й

Я́ко и́стинен и пра́веден, Богочести́в и непоро́чен, освяще́н же я́влься, всесла́вне, Бо́жий уго́дниче и́стинный, просвети́л еси́ мир в терпе́нии твое́м, терпели́вейший и до́блейший. Те́мже вси, Богому́дре, па́мять твою́ воспева́ем.

Молитва

Бо́же святы́й и во святы́х почива́яй, трисвяты́м гла́сом на небеси́ от а́нгел воспева́емый, на земли́ от челове́к во святы́х Свои́х хва́лимый, да́вый Святы́м Твои́м Ду́хом коему́ждо благода́ть по ме́ре дарова́ния Христо́ва, и то́ю поста́вивый Це́ркви Твое́й Святе́й о́вы апо́столы, о́вы проро́ки, о́вы же благове́стники, о́вы па́стыри и учи́тели, и́хже сло́вом про́поведи, Тебе́ Самому́ де́йствующему вся во всех, мно́зи соверши́шася святи́и в ко́емждо ро́де и ро́де, разли́чными благоде́тельми благоугоди́вшии Тебе́, и к Тебе́, нам о́браз до́брых по́двигов свои́х оста́вивше, в ра́дости преше́дший, гото́ви, в не́мже са́ми искуше́ни бы́ша, и нам напа́ствуемым помога́ти. Сих святы́х всех и свято́го пра́ведного И́ова воспомина́я и их богоуго́дное похваля́я житие́, Тебе́ Самаго́, в них де́йствовавшаго, восхваля́ю, и о́нех благотворе́ния Твоя́ дарова́ния бы́ти ве́руя, приле́жно молю́ Тя, Свя́те святы́х, даждь ми гре́шному после́довати их уче́нию, житию́, любви́, ве́ре, долготерпе́нию, и их моли́твенною по́мощию, па́че же Твое́ю вседе́йствующею благода́тию, небе́сныя с ни́ми сподо́битися сла́вы, хваля́ще Пресвято́е и́мя Твое́, Отца́ и Сы́на и Свята́го Ду́ха во ве́ки. Ами́нь.

Молитвы от разных недугов и болезней

Святому праведному Иоанну Кронштадтскому

Тропарь, глас 1-й

Правосла́вныя ве́ры побо́рниче, земли́ Росси́йския печа́льниче, па́стырем пра́вило и о́бразе ве́рным, покая́ния и жи́зни во Христе́ пропове́дниче, Боже́ственных Та́ин благогове́йный служи́телю и дерзнове́нный о лю́дех моли́твенниче, о́тче пра́ведный Иоа́нне, цели́телю и преди́вный чудотво́рче, гра́ду Кроншта́дту похвало́ и Це́ркве на́шея украше́ние, моли́ Всеблага́го Бо́га умири́ти мир и спасти́ ду́ши на́ша.

Кондак, глас 3-й

Днесь па́стырь Кроншта́дтский предстои́т Престо́лу Бо́жию и усе́рдно мо́лит о ве́рных Христа́ Пастыренача́льника, обетова́ние да́вшаго: «Сози́жду Це́рковь Мою́, и врата́ а́дова не одоле́ют ей».

Конец ознакомительного фрагмента.

Текст предоставлен ООО «ЛитРес».

Прочитайте эту книгу целиком, купив полную легальную версию на ЛитРес.

Безопасно оплатить книгу можно банковской картой Visa, MasterCard, Maestro, со счета мобильного телефона, с платежного терминала, в салоне МТС или Связной, через PayPal, WebMoney, Яндекс.Деньги, QIWI Кошелек, бонусными картами или другим удобным Вам способом.

Конец ознакомительного фрагмента
Купить и скачать всю книгу
На страницу:
1 из 1