Аластер Рейнольдс
Spioon Europal

Spioon Europal
Alastair Reynolds

Orpheuse Raamatukogu
"Moodsa briti ulme superstaari Alastair Reynoldsi kolmas eestikeelne raamat on mõtteliseks järjeks jutukogule „Suur Marsi müür“, mis võitis parima kogumiku kategoorias Eesti ulmeauhinna Stalker. „Spioon Europal“ koosneb kolmest omavahel rohkem või vähem seotud loost, milles avatakse lugejale uusi tahke kirjaniku tulevikuajaloost ning kirjeldatakse veidraid maailmu, mis selles universumis asuvad.Kogumiku nimiloos näidatakse meile Päikesesüsteemi äärealasid, Jupiteri kuud Europat 2330ndatel aastatel, mil sinna satub vaenuliku režiimi spioon, keda ootab ees kohtumine veealuseks eluks kohastunud Asukatega. Lühiromaanis „Teemantkoerad“ satub lugeja 26. sajandil planeedile Kolgata, millel kõrgub müstiline ja hirmutav ning omamoodi teadvuslik Torn, mille tippu ronimiseks tuleb igal korrusel järjest ära lahendada raskeid matemaatilisi ülesandeid. Loost tuttava doktor Trintignantiga kohtub lugeja uuesti 2540. aastal jutustuses „Grafenwalderi bestiaarium“, mille rikkurist nimitegelane on endale kokku kogunud kummalise ja võika kollektsiooni erinevaid universumis leiduvaid olendeid. Nüüd on tema „loomaaiast“ puudu vaid poolmüütilise Asukate rassi esindaja..."

Orpheuse Raamatukogu

3/2018

Alastair Reynolds

Spioon Europal

Originaalid:

A Spy in Europa 1997

Diamond Dogs 2001

Grafenwalder’s Bestiary 2006

Sarja koostaja Raul Sulbi

ISSN 2228-0464

ISBN 978-9949-578-85-6 (trükis)

ISBN 978-9949-578-86-3 (epub)

Copyright © 2002, 2006 by Alastair Reynolds

Extracted from DIAMOND DOGS, TURQUOISE DAYS, and GALACTIC NORTH by Alastair Reynolds.

Published by Victor Gollancz, London.

«Spioon Europal», tõlkinud Martin Kirotar © 2018

«Teemantkoerad», tõlkinud Tatjana Peetersoo © 2018

«Grafenwalderi bestiaarium», tõlkinud Jaana Talja © 2018

Koostaja ja järelsõna autor Raul Sulbi © 2018

Kaanepildi autor Meelis Krošetskin © 2018

Toimetanud Eva Luts

Kujundanud Mihkel Laar ja Raul Sulbi

Kirjastus Fantaasia

Tartu 2018

SPIOON EUROPAL

Gilgamesh Isise agent Marius Vargovic võis nautida hetkelist vabalangemist, enne kui söösturi mootorid tööle hakkasid ja selle Deucalionist eemale virutasid. Tema piloot suunas aluse all ootava kuu poole ja rebis kiiresti ette teistest süstikutest, mille Marsi liinilaev oli välja sülitanud. Europa nikotiiniplekilise tapeedi karva kaar näis silmnähtavalt kasvavat ja tasanevat.

«Igav, eks ole.»

Vargovic pöördus istmel loiult ringi. «Kas sa tahaksid, et nad meid tulistaksid?»

«Nad võiks vähemalt midagi teha.»

«Siis oled sa rumal,» lausus Vargovic ja seadis sõrmeotsad vastamisi. «Selle jää all on piisavalt relvi, et tekitada Jupiterile teine punane laik. Ma ei taha mõeldagi, mida need meiega teeksid.»

«Tahtsin lihtsalt vestlust arendada.»

«Ära näe vaeva. See on ka parimal juhul üle hinnatud tegevus.»

«Hea küll, Marius, sõnum vastu võetud. Lõikasin selle vahelt, töötasin läbi, filtreerisin, dekrüpteerisin sobiva ühekordse šifriga ja kirjutasin kuradi kahesajaleheküljelise raporti. Oled rahul?»

«Ma pole kunagi rahul, Mišenka. See pole mul loomuses.»

Aga Mišenkal oli õigus. Europa oli krüpteeritud dokument, keerukas mõistatus, mida varjas pragunenud, mitu korda külmunud jää. Vaod selle pinnal meenutasid klaasistunud silmamuna veresooni, häguseid nagu kehva turvakaamera pilt. Aga kui nad jõudsid Europa Demanarhia õhuruumi, võttis liikluskorraldus söösturi üle ja arvutas välja maandumiskoridori. Kolme päeva pärast pidi Mišenka tagasi tulema, aga avioonika välja lülitama ja vähem kui kümneks minutiks jääle jääma.

«Veel pole hilja katkestada,» märkis Mišenka tükk aega hiljem.

«Oled sa oma arunatukese kaotanud?»

Noorem mees venitas näole salaagendi külma naeratuse. «Me kõik oleme kuulnud, mida Demanarhia spioonidega teeb, Marius.»

«Kas see on isiklik vimm või oled lihtsalt psühhopaat?»

«Ma jätan psühhootilisuse sulle, Marius. See tuleb sul palju paremini välja.»

Vargovic noogutas. Need olid Mišenka suust päeva esimesed mõistlikud sõnad.

Nad maandusid tund aega hiljem. Vargovic kohendas oma Marsi ärimehe riideid, sättis holograafilise lõimega ülikonna punaseid liivatorme kuvama ja keeras krae üles, nagu oli liinilaeva reisijate järgi otsustades Marsi viimane mood. Siis haaras ta oma koti – seal polnud midagi kahtlast, ei mingeid vidinaid ega relvi – ja astus läbi õhulüüsi tihendite söösturist välja. Siugtee kandis teda edasi, masseerides susside taldu. Selle töödeldud kaheksajalanaha riba pani liikuma kalmaariaksonite õigesti ajastatud vallandumine.

Europale jõudmiseks pidi olema kas tülgastavalt rikas või tülgastavalt vaene. Vargovici varjunimi kuulus esimeste hulka, see vale õigustas ainult ühe reisijaga söösturit. Kui siugtee edasi liikus, liitusid temaga teised saabujad, samasugused ärimehed ja ka õige pisut neid, kes võisid end vaid jõukateks lugeda. Enamik neist olid holograafiast loobunud ja kiirgasid oma isiklikust ruumist välja entoptikat, masina loodud hallutsinatsioone, mille Vargovici nägemisnärvi külge kinnituv implantaat lahti kodeeris. Parajasti olid moes maitsetud koolibrid ja inglid. Teisi saatsid autonoomsed parfüümid, mis muutsid vaevumärgatavalt lähedalolijate tuju. Vargovic märkas ka pisut madalamal pulgal lärmakate turistide kampa, sarvilisi jõmpsikaid Circum-Jupiterist. Edasi tuli ootamatu hüpe: räpase väljanägemisega Maunderi põgenikud, kes olid ilmselt nõustunud Demanarhia orjadeks saama. Põgenikud eraldati kähku jõukamatest immigrantidest, kes leidsid end tohutust geodeetilisest kuplist, mis kõrgus külmutatud sammastel jää kohal. Kupli seintes sädelesid tollivabad poed, butiigid ja baarid. Kausikujulisel põrandal laskusid siugteed ja keerdtrepid keskpunkti poole, kus ootasid viis soonilisest marmorist silindrit. Vargovic märkas, et saabujad ootasid järjekorras lifte, mis silindritesse saabusid. Ta võttis ühte sappa ja jäi sinna seisma.

«Esimest korda Cadmus-Asteriuses?» küsis habemega mees tema ees, kelle ploomikarva pintsaku küütlevad pigmendirakud kujutasid loogikaavaldisi Sirikiti «Transvalgustuse masinaeetikast».

«Tegelikult isegi Europal. Esimest korda Circum-Jupiteris, kui tõtt öelda.»

«Süsteemi keskelt?»

«Marsilt.»

this